Kto kupi kopalnie na Śląsku? Inwestorzy są, rząd milczy WIDEO

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Pudełko
A.Minorczyk-Cichy, S.Cichy

Kto kupi kopalnie na Śląsku? Inwestorzy są, rząd milczy WIDEO

A.Minorczyk-Cichy, S.Cichy

Polski rząd traktuje inwestorów... twardą ręką. Zwyczajnie nie odpowiada na ich oferty. A przynajmniej na niektóre z nich. W Kompanię Węglową chciała zainwestować Carbounion Bohemia z Pragi. Kopalnię KHW chciała kupić spółka Universal Energy. Do tej pory kontrahenci nie dostali odpowiedzi na pytania.

W lipcu ubiegłego roku, kiedy na Śląsk gasić emocje przyjeżdżał premier Donald Tusk, do ministerstwa gospodarki wpłynęła oferta największej czeskiej prywatnej firmy w branży węgla i energetyki. Konkretnie od praskiej spółki Carbounion Bohemia należącej do Petra Pauknera.

CZYTAJ KONIECZNIE:
STRAJK NA ŚLĄSKU ZAKOŃCZONY, ALE PLANU DLA ŚLĄSKIEGO WĘGLA BRAK

Czy to była dobra oferta? Nie wiemy. Wiemy za to, że dobra praktyka nakazuje na pismo odpowiedzieć. Tymczasem Petr Paukner - choć minęło już siedem miesięcy - nie dostał żadnej odpowiedzi.

- To nie jest przyjęta praktyka, tak się nie robi - podkreśla prof. Andrzej Barczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Petr Paukner oferował Kompanii Węglowej wsparcie i wspólną realizację projektu "Rybnicki Holding Węglowy". Czeski inwestor chciał stworzyć holding na bazie kopalń Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy-Anna. W zamian za większościowy pakiet chciał przejąć zobowiązania Kompanii (proporcjonalnie do udziałów), zachować wysokość zatrudnienia, przejąć dystrybucję węgla, zarządzanie spółką, a co najważniejsze wziąć na siebie ciężar inwestycji. A konkretnie ich finansowanie i realizację.
Paukner wyliczył, że cztery kopalnie mają udokumentowane zasoby w ilości 420 mln ton, ulokowane na obszarze ponad 160 km kw.

Dodał, że stanowią one też niezwykle istotny element rynku pracy. Przedstawicielem czeskiego milionera w Polsce jest Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. - Nie dostaliśmy odpowiedzi na tę propozycję - podkreśla.

Czy to jest normalna praktyka i to w sytuacji kiedy na zwałach samej Kompanii Węglowej leży 15 mln ton węgla, zaś jego ceny są rekordowo niskie?

- To, że na ofertę potencjalnego inwestora się nie odpowiada, choćby negatywnie, nie jest przyjętą praktyką nawet w sytuacji, gdy opcji sprzedaży nie bierze się pod uwagę - mówi prof. Jerzy Barczak, ekonomista.

Dodaje, że mimo to nie dziwi się brakowi reakcji ze strony Kompanii Węglowej. Z dwóch powodów. - Po pierwsze zarząd i dyrekcje kopalń mają za dużo do stracenia, w tym sporo miejsc pracy, by szukać prywatnego inwestora. Po drugie KW może liczyć, że rozmowy podejmie właściciel, czyli w tym wypadku ministerstwo. I nie mam wątpliwości, że po przyjęciu w sobotę porozumienia w wypracowanym przez związki zawodowe i rząd kształcie już za dwa-trzy miesiące rozmowy zostana podjęte. Inaczej problemy Kompanii zaczną się od nowa - mówi prof. Andrzej Barczak.

Okazuje się jednak, że to nie jest odosobniony przypadek.

Także Waldemar Mróz, prezes Universal Energy Krzysztofa Domareckiego, nie ma odpowiedzi na propozycję kupna kopalni.

- Chcieliśmy kupić jeden z zakładów należących do KHW. Ofertę złożyliśmy jesienią ubiegłego roku. Nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi - mówi Waldemar Mróz.

Teraz spółka jednego z najbogatszych Polaków chce kupić trzy z jeszcze niedawno przeznaczonych do likwidacji kopalń. Czy tym razem doczeka się odpowiedzi?

A tymczasem strajk na Śląsku był okazją do zaprezentowania swoich wizji przez wielu niezwiązanych do tej pory osób.

- Tam na Majdanie to była walka o godność, to samo widzę na Śląsku - ocenia Paweł Kukiz. Muzyk i radny sejmiku dolnośląskiego dołączył w środę do protestujących górników. - Ja nazywam strajk na Śląsku buntem nie górników, a buntem niewolników - powiedział. Dodał, że "Śląsk może doprowadzić do złamania systemu". - Śląsk może spowodować, że w ogóle jakiekolwiek dyskusje o prezydenturach, o sondażach partyjnych będą bez znaczenia - ocenił. Nie chciał przy tym potwierdzić, czy sam będzie kandydować na prezydenta RP.


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

A.Minorczyk-Cichy, S.Cichy

Komentarze

14
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

kartofel

na import rosyjskiego węgla, gdy Rosja konsekwentnie od lat bojkotuje nasze towary.Dlaczego Sikorski otworzył granicę z Kaliningradem gdy Rosja jest w stanie wojny z naszym sąsiadem i przepływ ludzi służb na teren UE jest ułatwiony. CZy ktoś uwierzy , że chodzi o zarobki fryzjerki spod Gdańska która czesze żony żołnierzy rosyjskich , bo cywilów w Kaliningradzie prawie wcale nie ma. Dlaczego rząd PO prowadzi od 7 lat akcję "wygaszania" Polski, a Polacy na niego głosują?Dlaczego rolnicy głosują na PSL, który chce sprzedać lasy państwowe? Bo bronią KRUSu i swoich przywilejów skladkowych? Czy z tego samego powodu górnicy glosują na PO, partię broniącą oligarchów i przekrętów

Lojzik

A jo myśla,że te gruby kupią Duda z Kolorzym i Prezes Pisu.
No i gorniki bydom życ jak lordy bo loni zrobiom,że za tona dostanom 200to dularow.

tyski

Dlaczego jak górnicy robiom marsz to z przodu idom tacy z czornymi twarzami, to jest podobne zagranie jak schrypniynty łOwsiak po zbiórce pijyndzy. Ci piyrsi powinni sie umyć, tyn drugi wziąść coś na chrypa a niy robić cyrk i brać ludzi na litość i współczucie.

Szkodnik

Który inwestor przy zdrowych zmysłach kupi kopalnie z taką roszczeniową, rozpuszczoną przez czas PRL-u, przyzwyczajoną do przywilejów, ale nie do efektywnej pracy, chętną do strajku i rozróby związkowa hałastrą? Zaraz by mu pokazali, kto tu rządzi... Musiał by upaść na głowę aby wziąść sobie na barki taki krzyż...... hahahaha...
Lepiej wybudować kopalnię od zera i dokładnie patrzeć, kogo się zatrudnia, jak robią to Niemcy...

PS. Rząd powinien już tylko milczeć, nic więcej nie robić..., tylko słać górniczym pasożytom kolejne miliardy z podatków i czekać aż cała reszta Polski w końcu nie wytrzyma i da im „lekcję pokory”...

Hahahaha....

Bo zrobią was w ci...la!!!

Napewno mają już swojego. I nie chcą oddać w inne ręce takiego bogactwa.

gość

przecież nasi muszą swoich usadzić w zarządach, bo taki czech by ich wszystkich powywalał i pokazał tym złodziejom jak funkcjonuje prywatna kopalnia! dlaczego dziś silesia jest dochodowa? bo rządzą tam czesi a administracja to 75 osób! precz z polskimi złodziejami!

fajla11

WOŁOMIN -PRUSZKÓW -I INNI CZEKAJA NA SWOJE

spokojny

Prywatyzować kopalnie w Polsce? Można. A prywatny właściciel kopalni w Polsce może zrobić z nią tylko jedno – zamknąć. Bo nie da się pokryć polskich kosztów wydobycia, jeżeli cena węgla na świecie jest niższa. A polskie wydobycie jest drogie, bo węgiel głęboko. A na przykład w takiej Australii leży sobie płyciutko i się go szuflą wygarnia z powierzchni. Proste?

moderator z komuny!!!

Gdzie wpisy?!

Górniczy zrobieni w ciu.la!!

wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/480604,boston-consulting-group-bcg-czy-pelnomocnik-rzadu-kto-stworzyl-plan-naprawczy-dla-gornictwa.html

"Rząd czy zachodnia firma? Kto tworzył plan naprawczy dla górnictwa?"....

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.