Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Kto niszczy dawny cmentarz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku?

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Król
Aleksander Król

Kto niszczy dawny cmentarz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku?

Aleksander Król

To wandalizm! Ktoś po raz kolejny skradł tabliczki z informacją o tym, że nad rzeką Rudą w Rybniku znajduje się cmentarz pacjentów szpitala psychiatrycznego - denerwują się członkowie Forum Obywateli Rybnika, którzy kilka lat temu odkryli i oczyścili to zapomniane miejsce.

- W tradycji i kulturze śląskiej szacunek dla nekropolii jest mocno zakorzeniony. Dlatego tabliczki niszczy jakaś wyjątkowo „porąbana głowa” - denerwuje się Lech Gęborski z Forum Obywateli Rybnika.

Członkowie stowarzyszenia po odkryciu zapomnianego cmentarza, znajdującego się między ulicą Gliwicką, a Obwiednią Północną (po drugiej stronie ulicy Gliwickiej znajduje się znana mogiła ofiar Auschwitz-Birkenau oraz groby więźniów) przez trzy lata porządkowali teren.

Kto niszczy dawny cmentarz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku?
Aleksander Król

- Zanim zaczęliśmy prace, to był obraz nędzy i rozpaczy. Nie było tu niczego widać, jedynie chaszcze i śmieci oraz mnóstwo butelek po alkoholu - opowiada Małgorzata Płoszaj z FOR. - Wycięliśmy samosiejki, by pokazać tabliczki, które dawały do myślenia, jak wiele osób zostało tu pochowanych - dodaje Płoszaj, dodając. Na nekropolii chowano już w okresie międzywojennym, w czasie II wojny i w latach 50. pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Mogło ich być nawet 700.

Członkowie stowarzyszenia po uprzątnięciu terenu postanowili symbolicznie oznaczyć obszar cmentarza - na rogach usypano kopce i zamontowano na słupku tabliczkę z napisem „Cmentarz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Czynny do 1945 roku. Przechodniu, uszanuj miejsce spoczynku zmarłych”.

Niestety, nie uszanowano. Gdy pierwsza tabliczka zniknęła, uznano, że to był jednorazowy wybryk i postanowiono po raz kolejny ufundować tablice informacyjne, tym razem już dwie - jedną w miejscu, gdzie znajdują się pozostałości po dawnej bramie, a drugą po drugiej stronie, przy ścieżce rowerowej nad Rudą. Niestety sytuacja się powtórzyła. Tabliczki zniknęły.

Kto niszczy dawny cmentarz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku?
Aleksander Król

W dalszej części:

 • Czy tabliczki zostały sprzedane na złom
 • Czy na cmentarzu chowano tylko katolików
 • Dlaczego strażnicy miejscy się zdziwili i co obiecali
Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aleksander Król

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Beata i Bajm 40-lecie

Wykup dostęp do prenumeraty DZ+ i odbierz bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

200,00 358,00

Tylko teraz! Prenumerata cyfrowa na 180 dni + bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.