Kto niszczy dawny cmentarz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku?

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Król
Aleksander Król

Kto niszczy dawny cmentarz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku?

Aleksander Król

To wandalizm! Ktoś po raz kolejny skradł tabliczki z informacją o tym, że nad rzeką Rudą w Rybniku znajduje się cmentarz pacjentów szpitala psychiatrycznego - denerwują się członkowie Forum Obywateli Rybnika, którzy kilka lat temu odkryli i oczyścili to zapomniane miejsce.

- W tradycji i kulturze śląskiej szacunek dla nekropolii jest mocno zakorzeniony. Dlatego tabliczki niszczy jakaś wyjątkowo „porąbana głowa” - denerwuje się Lech Gęborski z Forum Obywateli Rybnika.

Członkowie stowarzyszenia po odkryciu zapomnianego cmentarza, znajdującego się między ulicą Gliwicką, a Obwiednią Północną (po drugiej stronie ulicy Gliwickiej znajduje się znana mogiła ofiar Auschwitz-Birkenau oraz groby więźniów) przez trzy lata porządkowali teren.

Kto niszczy dawny cmentarz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku?
Aleksander Król

- Zanim zaczęliśmy prace, to był obraz nędzy i rozpaczy. Nie było tu niczego widać, jedynie chaszcze i śmieci oraz mnóstwo butelek po alkoholu - opowiada Małgorzata Płoszaj z FOR. - Wycięliśmy samosiejki, by pokazać tabliczki, które dawały do myślenia, jak wiele osób zostało tu pochowanych - dodaje Płoszaj, dodając. Na nekropolii chowano już w okresie międzywojennym, w czasie II wojny i w latach 50. pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Mogło ich być nawet 700.

Członkowie stowarzyszenia po uprzątnięciu terenu postanowili symbolicznie oznaczyć obszar cmentarza - na rogach usypano kopce i zamontowano na słupku tabliczkę z napisem „Cmentarz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Czynny do 1945 roku. Przechodniu, uszanuj miejsce spoczynku zmarłych”.

Niestety, nie uszanowano. Gdy pierwsza tabliczka zniknęła, uznano, że to był jednorazowy wybryk i postanowiono po raz kolejny ufundować tablice informacyjne, tym razem już dwie - jedną w miejscu, gdzie znajdują się pozostałości po dawnej bramie, a drugą po drugiej stronie, przy ścieżce rowerowej nad Rudą. Niestety sytuacja się powtórzyła. Tabliczki zniknęły.

Kto niszczy dawny cmentarz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku?
Aleksander Król

W dalszej części:

 • Czy tabliczki zostały sprzedane na złom
 • Czy na cmentarzu chowano tylko katolików
 • Dlaczego strażnicy miejscy się zdziwili i co obiecali
Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.