Kto stoi za tajemniczym zaproszeniem na debatę w Sulechowie?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała GL
Anna Chreptowicz

Kto stoi za tajemniczym zaproszeniem na debatę w Sulechowie?

Anna Chreptowicz

Pojawiły się nawet przypuszczenia, że za ogłoszeniem mogą stać rodzice zagrożonego likwidacją gimnazjum z Pomorska.

Na stronie internetowej parafii pw. św. Stanisława Kostki można przeczytać wiele ogłoszeń parafialnych. Jednak jedno z nich szczególnie przykuło naszą uwagę. Jest to bowiem zaproszenie na debatę publiczną dotyczącą gimnazjów. Co ciekawe, na początku nie wiadomo było, kto stoi za jej organizacją. W ogłoszeniu czytamy, że: „debata publiczna na temat gimnazjum: konieczności ich istnienia lub potrzeba ich likwidacji - odbędzie się 18 stycznia o godz. 17.00 w Sulechowskim Domu Kultury, wszystkich zainteresowanych zapraszamy.”

Początkowo dowiedzieliśmy się, że organizacja debaty, to inicjatywa obywatelska. Próbowaliśmy więc ustalić, kto za tą inicjatywą stoi.

Nasuwało się również pytanie, czy przypadkiem nie ma ona nic wspólnego z planami likwidacji gimnazjum w Pomorsku oraz czy nie jest jednym z kolejnych kroków rodziców gimnazjalistów w walce o szkołę.

Ślad prowadził do Marka Tomaszewskiego, sulechowianina, który zgłosił debatę do ogłoszeń parafialnych. - Jestem jednym z organizatorów tego spotkania. Debata ma być rozmową o tym, czy gimnazja rzeczywiście są potrzebne, czy potrzebna jest ich reforma, a może likwidacja. Zależy nam na szczerych odpowiedziach włodarzy naszej gminy, którzy mają być obecni na spotkaniu. Chcemy poznać także opinie mieszkańców na ten temat - mówi pan Marek i podkreśla, że sprawa Pomorska nie będzie poruszana na debacie.

Do organizacji debaty przyłączył się także Wojciech Sołtys kierownik wydziału spraw społecznych, oświaty, kultury i sportu urzędu miasta w Sulechowie. - Ta inicjatywa pojawiła się pozaurzędowo, ale władze miasta postanowiły się do niej przyłączyć. Dlatego zaproponowałem, że mogę być moderatorem na tym spotkaniu - mówi.

W debacie mają uczestniczyć m.in. burmistrz Ignacy Odważny, przewodniczący rady miasta Stanisław Kaczmar, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz wszyscy chętni mieszkańcy. - Będziemy chcieli się dowiedzieć, jaki jest pogląd uczestników debaty na planowaną przez rząd likwidację gimnazjów. Spotkanie nie będzie poświęcone likwidacji żadnej konkretnej placówki. To nie jest ten czas ani miejsce - tłumaczy Sołtys.

Burmistrz Ignacy Odważny dodaje, że zależy mu na poznaniu społecznych nastrojów dotyczących planów zlikwidowania gimnazjów w Polsce.

Organizatorzy spotkania zapowiadają również, że jeśli mieszkańcy w większości zadeklarują, że są przeciwni planom rządu, po debacie zostanie spisany list otwarty, pod którym wszyscy uczestnicy, włącznie z przedstawicielami urzędu miasta, złożą swój podpis.

List zostanie następnie wysłany do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Anna Chreptowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.