Kto wniosek o 500 plus złoży jeszcze w czwartek, nie odczuje żadnej zmiany

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marta Żbikowska

Kto wniosek o 500 plus złoży jeszcze w czwartek, nie odczuje żadnej zmiany

Marta Żbikowska

Od początku sierpnia można składać wnioski o 500 plus w nowym okresie zasiłkowym. Kto tego nie zrobi, od października nie dostanie pieniędzy.

Osoby, które jeszcze w czwartek złożą wniosek o przyznanie świadczenia 500 plus, zyskają pewność, że pieniądze na ich kontach pojawią się także w październiku. Zasiłki wychowawcze, które obecnie otrzymują rodzice, przyznane są do końca września. Aby otrzymywać 500 plus w kolejnych miesiącach, potrzebny jest nowy wniosek.

Na jego rozpatrzenie realizatorzy świadczeń mają 30 dni. Jeśli ktoś nie zdąży złożyć dokumentów do końca sierpnia, może to zrobić we wrześniu, a nawet w październiku. W takich sytuacjach pieniędzy nie straci, ale otrzyma je w późniejszym terminie.

- Jeśli wniosek zostanie złożony po 30 września, może być nawet tak, że pieniądze za październik, listopad i grudzień wpłyną dopiero w ostatnim miesiącu roku

- przestrzega Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Do tej pory do PCŚ wpłynęło 22 tysiące wniosków o ustalenie prawa do zasiłku wychowawczego. Urzędnicy spodziewają się, że od sierpnia do września o 500 plus starać się będzie może nawet ponad 40 tysięcy poznaniaków.

- Widać, że lubimy zostawiać wszystko na ostatnią chwilę - mówi Damian Napierała.

- W pierwszej połowie sierpnia obsługiwaliśmy około 700 osób dziennie, w ostatnim tygodniu przychodzi do nas każdego dnia około tysiąc osób.

Dlatego Poznańskie Centrum Świadczeń uruchamia dodatkowe punkty, w których można pobrać i złożyć wnioski o 500 plus. Można to zrobić przy ul. Wszystkich Świętych 1 oraz Małachowskiego 10, a od 1 do 15 września także przy ul. Libelta 16/18 oraz przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. W ostatnich dwóch tygodniach września urzędnicy czekać będą do godziny 18 na poznaniaków chcących złożyć wniosek o 500 plus, świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

- Dodatkowo nasze punkty czynne będą także w ostatnią sobotę września w godzinach od 8 do 15 - mówi Damian Napierała. - Zapraszamy także w najbliższą sobotę na nasze stanowisko w parku Wilsona, gdzie podczas Miejskich Dożynek w godzinach od 11 do 18 będzie można pobrać i złożyć wniosek o 500 plus.

Zasiłek wychowawczy przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, które nie ukończyło 18. roku życia. 500 plus na pierwsze dziecko zostanie przyznane w sytuacji spełnienia kryterium dochodowego, które wynosi 800 złotych na osobę w rodzinie lub 1200 złotych na osobę, gdy w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne.

Wnioski o świadczenie 500 plus można składać także przez internet, np. poprzez systemy bankowości elektronicznej.

Marta Żbikowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.