Agata Pustułka

Kto z wielkich okaże się godzien Panteonu Górnoślązaków?

Kto z wielkich okaże się godzien Panteonu Górnoślązaków?
Agata Pustułka

Pogrzeb Wojciecha Korfantego zgromadził tłumy mieszkańców regionu. Dla tego wybitnego Ślązaka z pewnością znajdzie się miejsce w panteonie. Czy podobnie zostanie potraktowany wojewoda śląski Michał Grażyński?

W 2022 lub najdalej w 2025 roku w podziemiach katowickiej archikatedry zostanie otwarty dla zwiedzających Panteon Górnoślązaków. Posłowie PiS właśnie poinformowali, że udało się im na ten cel zdobyć pół miliona złotych z ministerstwa kultury. Kolejne 20 procent potrzebnej kwoty ma wygospodarować Kościół.

Panteon to pomysł obecnego metropolity katowickiego, arcybiskupa Wiktora Skworca, który kilka razy wspominał o tym publicznie.

- Panteon ma być elementem budowania wiedzy historycznej o Śląsku i uhonorowaniem najbardziej zasłużonych dla polskości Śląska osobistości - wyjaśnia poseł PiS Jerzy Polaczek. Cel jest więc i historyczny, i polityczny, bo wystawa będzie głosem w kreowaniu polityki historycznej o Górnym Śląsku, gdzie żywioły polski, niemiecki i żydowski odgrywały znaczącą rolę, a wiele kwestii jest wciąż tematem żywych dyskusji historyków i polityków.

Proboszcz archikatedry ks. Łukasz Gaweł nie chce na razie wchodzić w szczegóły. - Sprawa jest na etapie wstępnym. Z pewnością panteon obejmie okres dziejów i ważne postaci w czasie od przyłączenia części Górnego Śląska do Polski aż po 2022 rok - wyjaśnia duchowny. Jak dodaje, nad panteonem z pewnością debatować będzie specjalny zespół, zaś całość zostanie pokazana w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla zwiedzających. Nie obejdzie się bez kontrowersji, bo polityka historyczna dzieli mieszkańców, by przypomnieć dyskusję towarzyszącą powstaniu wystawy stałej w Muzeum Śląskim.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Agata Pustułka

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Politolog 59

To ma być miejsce całkowicie świeckie i nie ma w nim miejsca dla ludzi,
którzy zwalczali śląskość i Ślązaków.

Józef Brzozowski

Uważam, że taki panteon jest potrzebny, ale jak to ma być przedłużenie ideologii polityki historycznej PO-PiS, to niech sobie robią – szkoda że za moje pieniądze również.

Uważam, że Panteon Górnośląski powinien być a-religijny i a-polityczny. Czyli, Kościół i IPN nie powinny decydować o Nim, anii Nim zarządzać. Wojewoda również.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.