KTW Fashion Week. Pokazy mody, gwiazdy. Szyk i fantazja

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Katarzyna Pachelska

KTW Fashion Week. Pokazy mody, gwiazdy. Szyk i fantazja

Katarzyna Pachelska

Trzecia edycja największego wydarzenia modowego w Polsce - KTW Fashion Week - odbędzie się w katowickiej Fabryce Porcelany już za tydzień, od 10 do 13 października (czwartek-niedziela). Oprócz prawie 30 pokazów mody, odbędą się też warsztaty i spotkania z inspirującymi ludźmi - w tym z Anetą Kręglicką, na które wstęp jest wolny. „Dziennik Zachodni” i „Strefa Biznesu” są patronami medialnymi tej imprezy.

Mentors & New Gen. now” - pod nowym, nieco odświeżonym hasłem będzie przebiegać 3. edycja KTW Fashion Week.

Tegoroczne wydarzenie w Fabryce Porcelany w Katowicach ponownie będzie wspierać młode talenty i pokazywać kolekcje topowych polskich projektantów, ma być dialogiem i przenikaniem się różnych pokoleń w świecie mody.

Będzie też dużo edukacji, wykładów i spotkań z ciekawymi gośćmi z Polski i zagranicy.

Wyłącznym Partnerem-Szkołą Mody podczas KTW FW będzie włoska Polimoda, uczelnia znana na całym świecie, która ufunduje nagrodę w postaci miesięcznego kursu z zarządzania marką we Florencji, w lipcu 2020 roku, dla najlepszego, ich zdaniem, młodego polskiego projektanta.

Gościem specjalnym KTW FW będzie Arianna Casadei, która jest przedstawicielką trzeciego pokolenia kierującego światowym imperium produkującym luksusowe buty.

Wydarzeniem bez precedensu w Polsce będzie pokaz haute couture, złożony z kolekcji Adama Leja - znanego w Europie kolekcjonera haute couture.

Prawie 30 pokazów mody

Pomysłodawca wydarzenia, Rafał Wyszyński, i Anna Puślecka - dyrektor kreatywna KTW Fashion Week i odpowiedzialna za media, pragną, aby na wszystkich płaszczyznach wydarzenia wybrzmiało to, czym obecnie żyje świat mody i w jakim kierunku zmierza: ekologia, zrównoważona moda, nowe technologie, jakość, rzemiosło, wzajemne czerpanie z wizji świata różnych pokoleń. Bardziej niż pokazywanie ubrań na wybiegu liczy się dziś wypowiedź artystyczna. I o tym będzie traktować 3. edycja wydarzenia. Za oprawę wizualną jest odpowiedzialny Arek Vaz, dyrektor artystyczny KTW Fashion Week, współpracujący także z magazynami mody i projektantami.

Poprzednie dwie edycje imprezy odbyły się w listopadzie.

Przesunęliśmy termin 3. edycji KTW FW na październik, bo właśnie w tym miesiącu tradycyjnie odbywają się na całym świecie takie imprezy - mówi Rafał Wyszyński, spiritus movens KTW Fashion Week i prezes Fundacji Giesche, zarządzającej Fabryką Porcelany.

- W zeszłym roku mieliśmy ok. 3 tysięcy gości na 2. edycji KTW FW - dodaje Rafał Wyszyński.

Pokaz nowej kolekcji Tomasza Ossolińskiego

Ogromną niespodzianką podczas tegorocznej edycji będzie pokaz Tomasza Ossolińskiego, którego kolekcji branża mody jest już spragniona. 3. edycja KTW Fashion Week będzie doskonałą okazją, aby wreszcie zaspokoić oczekiwania dziennikarzy i miłośników talentu Ossolińskiego. Tomasz pochodzi ze Śląska, tu zaczynał jako projektant i wraca po 26 latach. Podkreśla, jak Śląsk jest dla niego ważny, nie zapomina o swoich korzeniach, widzi, jak pięknie i dynamicznie rozwijają się Katowice. I dlatego między innym zdecydował się wesprzeć KTW Fashion Week.

Ossoliński znany jest z szycia na miarę, obecnie rozwija nieco profil marki i rusza z nową linią „ready to wear” (gotowe do noszenia) i tę właśnie linię, złożoną z sylwetek damskich i męskich, pokaże premierowo podczas KTW FW na zakończenie pokazów, 12 października 2019, po 22.00. Tuż przed pokazem Ossolińskiego swoją kolekcję zaprezentuje Julia Fusiecka - młoda projektantka, wybrana przez dziennikarzy i ekspertów mody podczas Millennial Dinner w czerwcu tego roku.

Podczas KTW Fashion Week nie zabraknie też duetu MMC Studio (Ilony Majer i Rafała Michalaka), który już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzenia - jest jego częścią od pierwszej edycji. Podobnie jest z duetem Bizuu - Blanka Jordan i Zuzanna Wachowiak pokażą premierowo swoją kolekcję Apres Midi w Fabryce Porcelany.

Kolekcje Macieja Zienia i Agnieszki Maciejak po raz pierwszy na KTW Fashion Week

W tym roku na wybiegu KTW Fashion Week po raz pierwszy zobaczymy kolekcje Macieja Zienia i Agnieszki Maciejak.

Zień pokaże projekty ślubne w wydaniu rockowym na zamknięcie piątkowego bloku projektantów. Projektant znany z podkreślania kobiecości i zmysłowości, tym razem zaskoczy widownię nowoczesnym i bardziej odważnym lookiem panny młodej. W kolekcji Maciejak zobaczymy seksowne sylwetki i zmysłowe czernie.

Na wybiegu Fabryki Porcelany zobaczymy także: propozycje butików z Galerii Katowickiej, marki Vicher, Marty Banaszek, Walerii Tokarzewskiej-Karaszewicz, artysty Roberta Kuty czy Ptaszek.

Młode pokolenie będą reprezentować: Darya Wierzbicka, Piotr Popiołek, Mateusz Jarmuła, Adrian Krupa, Duet Rad, Kamil Wesołowski, Nina Sakowska, Falarz, Marlena Czak, Jan Chodorowicz, Karolina Siarkowicz, Julia Fusiecka, Pilawski - tworzący w Fabryce Porcelany projektant, który pokaże kolekcję jesień/zima 2019/2020, a dodatkowo w czasie imprezy odbędzie się premiera jego nowego, dużego butiku na terenie Fabryki Porcelany.

Pierwszy w Polsce pokaz haute couture

Piątkowe pokazy (11.10) zakończy wyjątkowe wydarzenie - wspomniany pierwszy w Polsce pokaz haute couture! Będzie to historia powojennej, francuskiej mody i oryginalne eksponaty z lat 50. i 60. (Dior, YSL, Chanel, Paco Rabanne, Thierry Mugler i inni) z kolekcji Adama Leja, znanego w Europie polskiego kolekcjonera haute couture. Ten wyjątkowy pokaz wystylizuje Anna Męczyńska. Spotkanie z kolekcjonerem odbędzie się dzień po pokazie, w sobotę 12.10 o godz. 11.

Wszystkie inne pokazy zostaną wyreżyserowane przez Waldka Szymkowiaka, który pracuje głównie za granicą i ma na swoim koncie współpracę ze światowymi domami mody, takimi jak GUCCI, Chloe czy Prada. Kreatorem makijaży będzie marka MAC Cosmetics, a o fryzury modelek i modeli zadba Maniewski. Swoje kolekcje pokażą także projektanci z zagranicy, m.in. Kata Szegedi z Węgier oraz Blikvanger z Gruzji.

Wykłady, spotkania i warsztaty

Promocja książki „Paragrafy mody” w czwartek, 10.10 o godz. 19, rozpocznie oficjalnie KTW FW. Prawniczki Magdalena Niewelt i Monika Chylak podczas wystąpienia opowiedzą, jakie skutki mogą się wiązać z brakiem uregulowania umową istotnych kwestii w pracy modelek, stylistów i projektantów.

Piątkowy blok wykładów będzie dedykowany młodym projektantom oraz wszystkim pasjonatom mody i rozpocznie go o godz. 16.30 wystąpienie Kasi Wosiek z Showroomu pod tytułem „Fashion e-commerce - czyli jak ugryźć sprzedaż online w Polsce”.

Dalsza część bloku (od 17.30) będzie należeć do redakcji „ELLE” - Marcina Świderka, Marty Kowalskiej i Karoliny Limbach, którzy podczas panelu przybliżą tajniki współpracy projektantów z redakcjami, przygotowywania informacji prasowych czy kampanii. Dyskusja będzie przebiegać pod hasłem „Błędy popełniane przez projektantów na pierwszym etapie ich kariery. Jak ich uniknąć?”.

Podczas trzeciego dnia KTW Fashion Week, w sobotę od rana, swoje wykłady będą mieć włoscy eksperci, których ubiegłoroczne wystąpienia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem: Alberto Campagnolo (godz. 11.30), niezależny konsultant z zakresu zarządzania marką mody, pracował m.in. jako dyrektor marketingu w marce Armani Casa (temat: „Rzemiosło i New Gen. - rodzący się mariaż”) i Tiziana Tini (godz. 12.30), digital specialist, pracowała dla Luisaviaroma czy Ferragamo (temat: „Kiedy New Gen. staje się Mentorem - czy nowe technologie i ich zastosowanie są obecnie polem bitwy dla tych pokoleń?”).

Zwieńczeniem bloku wykładów będzie wystąpienie wyjątkowego gościa, wykładowcy i kierownika wydziału projektowania florenckiej Polimody i byłego dyrektora kreatywnego Ferragamo - Massimiliano Giornettiego (godz. 14.30). Tematem wykładu będzie „Rola wykładowców w multidyscy-plinarnej szkole mody. Jak szkolić projektantów jutra w obliczu dynamicznie zmieniającego się świata mody”. O godz. 15 będzie można posłuchać wywiadu z Arianną Casadei - reprezentantką trzeciego pokolenia rodziny Casadei, twórców imperium luksusowych butów.

Niedziela z Anetą Kręglicką

Niedzielne przedpołudnie będzie dedykowane specjalnemu gościowi z Polski - Anecie Kręglickiej, bizneswoman i Miss World 1989, ambasadorce wielu prestiżowych marek i projektów. Tematem rozmowy będzie siła osobowości i to, co się za nią kryje: charakter, charyzma, styl i wybory. Spotkanie autorskie z Anetą przewidziane jest na niedzielę, 13 października, o godz. 11.00. Moderuje Anna Puślecka.

Wstęp na dzienne pokazy mody, spotkania i wykłady jest wolny, a na wieczorne pokazy - tylko z zaproszeniami.

Jednym z partnerów KTW FW jest Galeria Katowicka. Właśnie tam, do końca roku, będzie działał KTW FASHION WEEK POP-UP STORE, w którym będzie można kupić ubrania niektórych projektantów „selected by KTW FW”. Szefem projektu jest Bartosz Pilawski.

Katarzyna Pachelska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.