Kulminacja uroczystości z okazji 300-lecia koronacji Obrazu Matki Boskiej

Czytaj dalej
Piotr Ciastek

Kulminacja uroczystości z okazji 300-lecia koronacji Obrazu Matki Boskiej

Piotr Ciastek

Krzysztof Cugowski, Marek Piekarczyk, Dariusz Malejonek wezmą dziś udział w wielkim multimedialnym widowisku pod Jasną Górą. Sierpniowy szczyt pielgrzymkowy tym razem zbiegnie się z obchodami 300-lecia koronacji obrazu

W sumie 200 wykonawców, w tym i filharmonicy częstochowscy, weźmie udział w sobotnim widowisku „Jasna Góra - polska Kana” przygotowanym w ramach obchodów 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Będzie to kulminacyjny punkt drugiego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego.

Kulminacja uroczystości z okazji 300-lecia koronacji Obrazu Matki Boskiej

Jednak zanim wierni zobaczą muzyczne widowisko, w sobotę o godz. 11 odbędzie się msza święta pod przewodnictwem abp Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Kazanie wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Mszę św. koncelebrować będą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, którzy już dzień wcześniej zbiorą się na Jasnej Górze na Konferencji Biskupów Diecezjalnych.

- Tegoroczne święto nieprzypadkowo łączymy z głównymi uroczystościami jubileuszu 300-lecia koronacji cudownego obrazu, bo chcemy właśnie wtedy szczególnie podziękować za ten wielki dar Maryi Królowej” - wyjaśnia o. przeor. Marian Waligóra. Przypomina, że koronacja z 1717 r. była wydarzeniem bezprecedensowym w historii Kościoła, Polski i Jasnej Góry, bo to „sam papież ofiarował korony dla Maryi, zgodę na koronację wyraziła kapituła watykańska, a nałożenie koron po raz pierwszy miało miejsce poza Italią.

Uroczystą sumę, 26 sierpnia, poprzedzi czuwanie modlitewne „Maryja w dziejach Kościoła i Narodu”, które rozpocznie się o godz. 9.30.

Swą obecność na uroczystościach zapowiedzieli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele.

Wielki koncert na błoniach
Wieczorny koncert nie bez powodu zacznie się o godzinie 21.

- Zaczynamy w godzinie Apelu Jasnogórskiego, więc koniecznie będzie fanfara, „Bogurodzica“ i później śpiew Apelu Jasnogórskiego z wielką orkiestrą, ze 100-osobowym chórem i mam nadzieję, że z kilkutysięcznym chórem widowni, a raczej nie widowni a współuczestników koncertu - zapowiada Marcin Pospieszalski, dyrektor artystyczny i współautor scenariusza widowiska. - Będą fragmenty wykonywane przez samych wykonawców do słuchania i oglądania, ale też wspólnie zaśpiewamy parę pieśni, które wszyscy znają.

Na dwugodzinny show złożą się - oprócz zaaranżowanej przez Marcina Pospieszalskiego muzyki - także wizualizacje, filmy i pokazy grup rekonstrukcyjnych na klasztornych wałach. Całość osnuta będzie wokół historii częstochowskiego klasztoru, słynnego obrazu i związanych z nimi wydarzeń z dziejów Polski.

Kulminacja uroczystości z okazji 300-lecia koronacji Obrazu Matki Boskiej

Wśród 200 wykonawców znajdą się m.in. Krzysztof Cugowski, Adam Strug, Marek Piekarczyk, Dariusz Malejonek, orkiestra i chór Filharmonii Częstochowskiej, zespół New Life’m czy Camerata Silesia. Na scenie pojawią się także aktorzy Paweł Królikowski (narrator), Michał Kula z Teatru im. Adama Mickiewicza, Andrzej Młynarczyk, Dominika Figurska i Dariusz Kowalski.

Kulminacja uroczystości z okazji 300-lecia koronacji Obrazu Matki Boskiej

Organizatorami widowiska są ojcowie paulini wraz z Bolesławem Pawicą, który widowisko reżyseruje. Widowisko będzie transmitowane na żywo w I Programie Telewizji Polskiej, a także TVP Polonia od godz. 21.00. Jak zapowiadają Paulini w tym czasie, tylko by obsłużyć widowisko, Jasna Góra zużyje tyle samo prądu, co cała Częstochowa.

300-lecie koronacji Cudownego Obrazu wypada 8 września, jednak paulini na dzień głównych uroczystości wybrali właśnie 26 sierpnia - święto Matki Bożej Częstochowskiej. Jest to co roku drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy w mieście.

Miasto gotowe na przyjęcie pielgrzymów

Jak co roku miasto przygotowało plan zabezpieczenia, który będzie obowiązywał do końca dnia 26 sierpnia. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotuował parkingi do wzmożonego ruchu pielgrzymkowego: parking na Rynku Wieluńskim, parking przy ul. Oleńki. Dodatkowo w ramach potrzeb mogą zostać udostępnione parkingi samochodowe przy: ul. Ks. Kordeckiego 99 (Park Wypoczynkowy „Lisiniec”), ul. Kubiny oraz ul. gen. W. Sikorskiego (naprzeciwko KMPSP).

Z kolei w razie potrzeby skorzystania z pomocy medycznej przygotowano odpowiednio placówki. W Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Królowej Bony 1/3 specjalnie zostanie uruchomiona Izba Przyjęć. Zapewniono też 5 pieszych patroli medycznych 2 osobowych.

Uroczystości mają zakończyć się około godziny 22.30.

Kulminacja uroczystości z okazji 300-lecia koronacji Obrazu Matki Boskiej
Piotr Ciastek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.