Kurator oświaty: Egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny w 2021 r. czekają zmiany

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Kurator oświaty: Egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny w 2021 r. czekają zmiany

Jarosław Miłkowski

Na egzaminie z języka polskiego pojawią się pytania z mniejszej liczby lektur, w języku obcym będzie można być mniej biegłym, a na matematyce nie trzeba będzie mieć geometrii w małym palcu. Takie będą egzaminy w czasie epidemii.

- W przyszłym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą wyglądał inaczej niż w poprzednich latach. Egzaminy będą oparte o wymagania egzaminacyjne, a nie o podstawę wymagań wynikających z podstawy programowej - mówi lubuski kurator oświaty Ewa Rawa. Co to oznacza? W skrócie: wymagania będą nieco mniejsze od tych, które były dotychczas.
Zmiany wynikają z tego, że pod koniec zeszłego roku szkolnego, a także w tym roku szkolnym (i to nie wiadomo jak długo) nauczanie odbywa się w trybie zdalnym. To z kolei powoduje, że uczniowie nie są w stanie nauczyć przyswoić wiedzy z podstawy programowej tak dobrze jak w latach wcześniejszych.
- Zmiany będą jednorazowe. Będą dotyczyły tylko egzaminów w roku szkolnym 2020/2021 - mówi kurator Rawa.

Będzie mniej lektur obowiązkowych

Jakie będą wymagania egzaminacyjne? Szczegóły są jeszcze w trakcie ustaleń (ministerstwo przyjmuje uwagi do piątku 27 listopada, oficjalnie poda po 15 grudnia). Założenia są już jednak znane.
Jeśli chodzi o język polski, to wiadomo, że m.in. zmniejszona ma zostać lista lektur, z których pytania będą mogły pojawić się na egzaminie. Będzie mniej pytań, ale czas na odpowiedź pozostanie bez zmian.
Jeśli chodzi o matematykę, to ósmoklasiści np. nie będą musieli mieć geometrii w małym palcu. Ograniczono bowiem wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej i elementów statystyki opisowej.
W przypadku języka obcego - na egzaminie ósmoklasisty obniżony zostanie ogólny oczekiwany poziom biegłości językowej.
Zmiany będą też na maturze. Zniesiony ma być obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym jako warunek zdania egzaminu maturalnego.

Kiedy będą egzaminy?

Egzamin ósmoklasisty zaplanowany został na 25-27 maja 2021. Matura będzie odbywała się w między 4 a 20 maja przyszłego roku.

Czytaj również:
Nowa matura od 2023 roku. Centralna Komisja Egzaminacyjna szykuje poważne zmiany

Jarosław Miłkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.