Kuźnia Raciborska

Czytaj dalej

Kuźnia Raciborska

Szanowni Państwo,

Przedstawiam Państwu uroczy zakątek województwa śląskiego, jakim jest Gmina Kuźnia Raciborska. Jej położenie w Parku Krajobrazowym „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” powoduję, że jej wspaniały zielony krajobraz przyciąga rzesze turystów. Nasze piękne lasy oraz dwie malowniczo meandrujące rzeki - Odra oraz Ruda powodują, że wielu mieszkańców i gości spędza tu bardzo aktywnie wolny czas.

Mam nadzieję, że urokliwe otoczenie i wspaniałe potrawy przygotowane przez Gospodynie z Jankowic, Rud, Rudy Kozielskiej i Turza spowoduje, że odwiedzą Państwo Gminę Kuźnia Raciborska.

Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska Paweł Macha

Kuźnia Raciborska

Gmina Kuźnia Raciborska liczy 127 km2 i 11,1 tys. mieszkańców. Położona jest w powiecie raciborskim w województwie śląskim. Jest gminą miejsko – wiejską leżącą w Parku Krajobrazowym „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Tereny leśne w gminie stanowią 70% powierzchni. W skład gminy wchodzi siedem sołectw: Budziska, Jankowice, Ruda, Ruda Kozielska, Rudy, Siedliska oraz Turze.

Kuźnia Raciborska

Stolica gminy – miasto Kuźnia Raciborska – to lokalny ośrodek administracyjny, oświatowy i przemysłowy, znany przede wszystkim za sprawą Fabryki Obrabiarek „Rafamet” S.A., czołowego polskiego eksportera tych urządzeń. Historia firmy sięga roku 1845, kiedy to Anton Magnus Schoenawa założył Hutę „Hofnungshütte”. Dużą renomą na krajowym i zagranicznym rynku przetwórstwa mięsnego cieszy się rodzinna firma Maxpol. W mieście rozwija się także szereg małych i średnich firm.

Gmina organizuje wiele cieszących się dużym zainteresowaniem cyklicznych imprez skierowanych dla każdej grupy wiekowej, m.in. Bieg Niepodległości, Rajd Rowerowy Szlakiem Pożaru z 1992 r. , Amatorski Rajd Samochodowy, kończący wakacje festyn Pożegnanie Lata oraz… Mistrzostwa Świata Gry w Kapsle. Kuźniański Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy od lat organizuje KOWADŁO - Ogólnopolski Przegląd Zespołów Artystycznych. Rokrocznie Turze gości uczestników znanej imprezy wodniackiej na rzece Odrze o nazwie Pływadło - Odra Rzeką Integracji Europejskiej. Dużą atrakcję dla kajakarzy stanowi rzeka Ruda, na której projektowane jest wybudowanie dwóch przystani kajakowych. W Gminie działają dwa Punkty Informacji Turystycznej obsługujące ruch turystyczny.

Jedną z atrakcji Gminy jest Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach o rozstawie 785 mm (30 cali pruskich). Jej historia sięga roku 1899, kiedy to oddano do użytku pierwszy, łączący Rudy z Gliwicami, odcinek trasy kolejowej, która miała usprawnić komunikację między okolicznymi miejscowościami. W roku 1903 linia kolejowa dotarła do Raciborza, osiągając długość 51 kilometrów.

Zabytkowe budynki, w tym ponad stuletnia hala lokomotywowni, są sukcesywnie odrestaurowywane. Na torach postojowych gromadzone są unikatowe lokomotywy i wagony, a większość z tych eksponatów w przyszłości będzie można zobaczyć w ruchu. Już teraz na szlaku spotkać można parowóz Las-49 czy spalinową lokomotywę Lxd2. Okazjonalnie na tory wyjeżdża najstarszy na świecie jeżdżący elektrowóz wąskotorowy, wyprodukowany w 1896 roku przez firmę Siemens.

Turyści mają do wyboru dwie trasy: Rudy-Paproć-Rudy bądź Rudy-Stanica-Rudy. Podczas przejazdu można podziwiać Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich. Na stacji można skorzystać także z wielu innych atrakcji, takich jak przejażdżki drezynami czy zwiedzanie lokomotywowni z przewodnikiem. Na grupy zorganizowane czeka ciekawa oferta wycieczek integracyjnych i edukacyjnych, np. wycieczka z zawodami sportowymi czy warsztaty modelarskie.

W czasie pobytu w Rudach warto również zwiedzić Pocysterski Zespół Klasztorno – Pałacowy, na który składa się kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz klasztor, który został założony w 2. połowie XIII w. przez cystersów przybyłych z Jędrzejowa. Po kasacji zakonu w 1810 r. zabudowania klasztorne przejęli książęta raciborscy, Wiktor Rothenburg, a potem ród Hohenlohe – Schilingsfürst.

W 1995 roku kościół Wniebowzięcia NMP w Rudach został podniesiony do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Matki Boskiej Rudzkiej i jest Bazyliką Mniejszą Diecezji Gliwickiej. Od 1998 roku w klasztorze mieści się Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny Diecezji Gliwickiej.

Na terenie Gminy działa wiele organizacji i stowarzyszeń, spośród których cztery to Koła Gospodyń Wiejskich.

Najdłużej działającym jest Koło Gospodyń Wiejskich w Rudzie Kozielskiej, które swoją siedzibę ma przy Domu Strażaka (Świetlica Wiejska). Założone zostało w 1966 roku, a obecnie zrzesza 8 pań.

Kuźnia Raciborska

Koło Gospodyń Wiejskich w Jankowicach utworzono w 1999 roku, a obecnie należy do niego 20 pań. Koło działa przy Wiejskim Ośrodku Kultury i Sportu.

Kuźnia Raciborska

Trzecim Kołem jest Koło Gospodyń Wiejskich w Rudach działające od roku 2006, mające siedzibę przy Ludowym Klubie Sportowym „BUK”. Koło zrzesza 19 kobiet.

Kuźnia Raciborska
Kuźnia Raciborska

Najmłodszą organizacją jest Stowarzyszenie TURZANKI z Turza, które działa od roku 2016, skupia 11 pań, a siedzibę ma przy Wiejskim Ośrodku Kultury.

Wszystkie nasze Gospodynie bardzo aktywnie włączają się w życie swoich miejscowości i całej Gminy Kuźnia Raciborska. Pracują przy Dożynkach Gminnych, Dożynkach Parafialnych, Akcji Lato i Akcji Zima, Dniu Dziecka, Dniu św. Mikołaja i wszystkich festynach lokalnych.

Życzymy smacznego!

Zupa pizza

Składniki:

- mięso mielone 1,5 kg
- cebula 4 sztuki
- papryka czerwona 3 sztuki
- kukurydza 1 puszka
- pieczarki solone 1 duży słoik
- serki topione 6 sztuk
- śmietana słodka 400 ml
- śmietana kremówka 400 ml
- przyprawy: papryka słodka, papryka ostra, sól, pieprz, oregano, tabasco.

Sposób przygotowania:

Mięso mielone podsmażyć z cebulą pokrojoną w kostkę. Następnie dodać pokrojoną w kostkę paprykę , kukurydzę, pieczarki, pieczarki, serki topione, śmietanę słodką oraz kremówkę. Doprawić w/w przyprawami.

Kuźnia Raciborska

Ciasto - Łabędzi puch

Składniki:

Biszkopt:
- 5 jajek ( w temp. Pokojowej)
- ¾ szklanki cukru
- ¾ szklanki mąki pszennej
- ¼ szklanki mąki ziemniaczanej

Masa:
- 2 bułki kajzerki
- 3 szklanki mleka
- ½ szklanki cukru
- 16 g cukru waniliowego
- 100 g wiórków kokosowych
- 200 g masła ( 1 kostka) ( w temp. Pokojowej)

Posypka:
- 1 łyżka masła
- 100 g wiórków kokosowych
- ½ szklanki cukru

Dodatkowo:
- słoiczek ( 270 g) dżemu z czarnej porzeczki
- ½ szklanki wody
- 3 łyżki likieru kokosowego

Sposób przygotowania:

Biszkopt: Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodając porcjami cukier, ubijać aż piana stanie się lśniąca. Następnie cały czas ubijając dodawać piany do żółtka. Mąki przesiać i delikatnie wmieszać do piany – mieszać tylko do połączenia składników.
Dno prostokątnej blachy o wymiarach 22x33 cm wyłożyć papierem do pieczenia ( boków blachy nie natłuszczać), przełożyć ciasto. Biszkopt piec w temp. 170 stopni przez 30-35 min ( do tzw. suchego patyczka). Upieczony biszkopt wystudzić, następnie odkroić nożem brzegi ciasta od blaszki, wyjąć ciasto, zdjąć papier ze spodu. Biszkopt przekroić na dwa blaty.

Masa: Bułki namoczyć w dwóch szklankach mleka, gdy już dobrze namokną rozdrobnić je widelcem na papkę, dodać wiórki kokosowe i wymieszać. Pozostałe mleko zagotować z cukrem i cukrem waniliowym, dodać masę bułkowo – kokosową i gotować na małym ogniu, cały czas mieszając, aż masa zgęstnieje. Masę bułkowo – kokosową całkowicie wystudzić. Masło zmiksować na puch, następnie cały czas miksując dodawać porcjami wystudzoną masę bułkowo – kokosową. Zmiksować do uzyskania gładkiej masy.

Posypka: Wiórki kokosowe, masło i cukier podsmażyć na patelni mieszając. Smażyć, aż wiórki nabiorą złotego koloru. Podsmażone wiórki przestudzić.

Składanie ciasta:
Spód biszkoptu nasączyć połową wody wymieszanej z likierem kokosowym, na blacie równomiernie rozsmarować dżem z czarnej porzeczki, na dżem wyłożyć 2/3 masy, przykryć drugim blatem biszkoptu, który nasączyć pozostałą wodą z likierem, na wierzchu ciasta równomiernie rozsmarować pozostałą część masy i posypać prażonymi wiórkami. Ciasto chłodzić przez kilka godzin.

Kuźnia Raciborska

Ciasto - Amerykański uśmiech

Składniki:

Biszkopt:
- 6 jajek
- 180 g cukru
- 180 g mąki pszennej
- 3 łyżki orzechów mielonych
- proszek do pieczenia

Masa:
- Około 1 kg bananów
- ½ l śmietany kremówki
- 250 g serka mascarpone
- 3 łyżki orzechów mielonych
- puszka masy kajmakowej
- 1 gorzka czekolada ( do dekoracji)
- 3-4 łyżeczki żelatyny

Sposób przygotowania:

Biszkopt pieczemy z podanych składników około 20 minut w temperaturze 180 stopni.
Na upieczony biszkopt wykładamy masę kajmakową wymieszaną z mielonymi orzechami.
Na masie układamy banany.
Następnie ubijamy kremówkę dodając łyżkę cukru i serek mascarpone, łączymy z rozpuszczoną żelatyną i wykładamy banany.

Całość dekorujemy startą czekoladą.

Kuźnia Raciborska

Rolada

Składniki:

-mięso wieprzowe lub wołowe - ilość plastrów zależy od porcji, w tym wypadku 9 grubszych plastrów.
Farsz :
-ogórki konserwowe 1 pasek na 1 sztukę rolady,
-cebule cienko posypać po całości rolady,
-boczek wędzony-1 pasek na 1 sztukę rolady,
-sól do smaku
-pieprz do smaku,
-musztard 9 łyżeczek, po 1 łyżeczce na 1 sztukę rolady,
Dodatkowo:
biała nić lub szpikulec do spięcia rolad,
tłuszcz na dno brytfanny,
woda do podlewania rolad.

Sposób przygotowania:

MIĘSO :
Mięso wieprzowe lub wołowe rozbić tłuczkiem na kotlety.
Przyprawić je solą i pieprzem z obu stron i posmarować cienko musztardą z jednej strony (na tej, gdzie będzie nałożony farsz).

FARSZ :
Pokroić w cienkie paski : boczek wędzony, ogórki, a cebulę w drobną kostkę i tak to nałożyć na poszczególne kawałki mięsa.

ZWIJANIE ROLAD:
Zwijamy rolady ciasno w rulon, by farsz po bokach nam nie wypadał i jednocześnie owijamy je dokładnie nićmi białymi lub stosując szpikulec.

PIECZENIE ROLAD:
W brytfannie rozgrzać tłuszcz i do tego włożyć przygotowane rolady i podsmażamy z dwóch stron.
Pieczemy je na wolnym ogniu pod przykryciem, aż do miękkości, od czasu do czasu podlewając wodą, by się nie spaliły.
Po upieczeniu, wyjmujemy rolady i gdy ostygną ściągamy z nich dokładnie nitki lub szpikulec.

SOS:
Sos robimy z wywaru własnego.
Powstały wywar zagęszczamy zawiesiną z mąki pszennej i wody, a następnie dodajemy śmietanę kwaśną, wcześniej ją hartując.
Sos przecedzamy przez sitko i doprawiamy do smaku.

Kuźnia Raciborska

Kluski śląskie

Składniki (OK. 30 SZTUK):

-ok. 500 g ugotowanych ziemniaków
-mąka ziemniaczana
-1 jajko
-sól

Sposób przygotowania:

Ziemniaki obrać, ugotować, odcedzić i od razu dokładnie rozgnieść praską. Dokładnie ostudzić i odparować.
Ziemniaki wyłożyć na talerz i uklepać. Wykroić 1/4 część ziemniaków, wyjąć je i odłożyć. W wolne miejsce wsypać mąkę ziemniaczaną, w takiej ilości ile wyjęliśmy ziemniaków.
Dodać jajko oraz odłożone ziemniaki, całość posolić i połączyć składniki w gładkie ciasto. W razie potrzeby podsypać dodatkową mąkę ziemniaczaną. Uformować kulę.
Odrywać po kawałku ciasta wielkości większego orzecha włoskiego i formować w dłoniach kulkę.
Zagotować osoloną wodę w dużym garnku, zmniejszyć ogień i włożyć kluski. Trzymać je w gorącej wodzie na minimalnym ogniu przez ok. 10 - 12 minut, od czasu do czasu delikatnie zamieszać. Uważać aby woda się nie gotowała. Wyłowić je łyżką cedzakową.

Kuźnia Raciborska

Modro kapusta

Składniki:

- 1 kg czerwonej kapusty
- 1 średnia cebula
- 15 dag wędzonego boczku
- sól, cukier, pieprz, ocet do smaku

Sposób przygotowania:

Poszatkowaną kapustę ugotować w posolonej wodzie. Boczek pokroić w kostkę i usmażyć, a następnie pokrojoną w kostkę cebulę zeszklić razem z boczkiem. Kapustę odcedzić, dodać boczek z cebulą. Przyprawić do smaku solą, cukrem, pieprzem, octem i wymieszać.

Kuźnia Raciborska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.