Materiał informacyjny

„Laboratorium Tajemnic Natury” w SP nr 3 w Dąbrowie Górniczej

Zielona pracownia została uruchomiona w SP nr 3 w Dąbrowie Górniczej Fot. SP nr 3 w Dąbrowie Górniczej Zielona pracownia została uruchomiona w SP nr 3 w Dąbrowie Górniczej
Materiał informacyjny

W Szkole Podstawowej nr 3 w Dąbrowie Górniczej jest już piękna zielona pracownia. Nazywa się „Laboratorium Tajemnic Natury” i jest wyposażona w nowoczesne sprzęty.

Szkoła wygrała nagrodę w wysokości 50 tys. zł w konkursie na tzw. Zieloną pracownię, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Do tego placówka otrzymała darowiznę w wysokości 300 zł od Nadleśnictwa Siewierz.

- „Laboratorium Tajemnic Natury” ma posłużyć do pobudzania wyobraźni dzieci, aby po przekroczeniu progu pracowni poczuły się jakby właśnie miały poznać wszystkie tajemnice natury - mówią nauczyciele dąbrowskiej „trójki”.

Szkoła chciałaby gościć w „Zielonej pracowni” dzieci z okolicznych przedszkoli (głównie z Przedszkola nr 39 oraz Przedszkola nr 9).

Laboratorium jest wyposażone w monitor interaktywny oraz tablicę suchościeralną, w sali jest dostęp do szybkiego Internetu. W pracowni umieszczone zostały przekroje poziome i pionowe kilku gatunków drzew. Dzieci będą mogły dotknąć i zobaczyć, jak zbudowane jest drzewo, dowiedzą się dlaczego drzewa to „płuca Ziemi”, jak pochłaniają substancje szkodliwe dla zdrowia, jak różnią się między sobą poszczególne gatunki drzew. Dowiedzą się także, jak rosną drzewa, czym są słoje roczne, a przy okazji poznają czym jest dendrologia. W sali znajdują się również pojemniki do segregacji śmieci. Poza tym jest szereg ciekawych pomocy dydaktycznych m.in.: model pofałdowanego terenu, wulkanu, ruchu obiegowego Ziemi, model układu słonecznego, globus, a także książki, atlasy i encyklopedie, zestawy do badania wody, gleby czy powietrza.

W czasie zajęć uczniowie będą korzystali z mikroskopów stereoskopowych, zestawu narzędzi preparacyjnych, wizualizera bezprzewodowego oraz innych drobnych pomocy dydaktycznych, takich jak np.: tkanki ssaków.

- W zależności od wieku uczestników, nauczyciele będą zachęcać i wdrażać do prowadzenia prostych prac badawczych. Uświadomimy uczniom, że zjawiska przyrodnicze można przedstawić modelowo za pomocą doświadczeń. Mamy nadzieję, że dobywanie wiedzy w pięknej, nowocześnie wyposażonej pracowni dostarczy uczniom dużo radości, satysfakcji oraz pozwoli im dobrze się bawić. Chcemy wyrobić w uczniach nawyki ekologiczne i rozmiłować w cudnej naturze - kończą nauczyciele.


Monika Krężel

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.