Laboratorium UMB wykrywa koronawirusa. W ciągu miesiąca zbadało 7,5 tys. próbek (ZDJĘCIA)

Czytaj dalej
Fot. Wojeciech Wojtkielewicz
OG/informacja prasowa

Laboratorium UMB wykrywa koronawirusa. W ciągu miesiąca zbadało 7,5 tys. próbek (ZDJĘCIA)

OG/informacja prasowa

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uruchomił (31 marca) największe w województwie laboratorium diagnostyczne, w którym wykrywany jest koronawirus. Dziś bada 400-500 próbek dziennie, ale ta liczba może jeszcze wzrosnąć.

Próbki do labortorium UMB przywożone są z podlaskich szpitali przez całą dobę. Dziennie w pracowni przeprowadzanych jest około 300 badań. Rekord padł w okolicy Świąt Wielkiej Nocy, kiedy genetycy wykonali 700 badań w ciągu doby.

W laboratorium, które działa w Akademickim Ośrodku Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej UMB, próbki pobierane są od pacjentów z całego województwa, od 31 marca. Jak informuje kierująca ośrodkiem dr hab. Joanna Reszeć, około 10 proc. zbadanych próbek, pod kątem choroby COVID-19, oznaczonych jest wynikiem pozytywnym.

W ośrodku pracuje 18 specjalistów patomorfologów oraz 10 ekspertów z zakresu genetyki i cytogenetyki, którzy wykorzystują najnowocześniejszy sprzęt i laboratoria. AODPiGM jest jedynym ośrodkiem, w którym oferowana jest także diagnostyka chorób nowotworowych. Jeszcze do niedawna pacjenci z Podlasia cierpiący na nowotwory krwi musieli oczekiwać na wyniki swoich badań genetyczno-molekularnych, które były wykonywane poza regionem.

Zobacz też: Laboratorium UMB wykrywa koronawirusa badając setki próbek na dobę. To jeden z najlepszych wyników w kraju (ZDJĘCIA)

Od połowy 2014 roku dzięki staraniom specjalistów z zakresu biologii molekularnej oraz genetyki pracujących w Akademickim Ośrodku Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku sytuacja uległa zmianie. Szereg specjalistycznych szkoleń oraz owocna współpraca z krajowym ośrodkiem referencyjnym w zakresie monitorowania molekularnej odpowiedzi na leczenie u chorych na przewlekłą białaczkę szpikową (PBSz) przyniosły wymierny efekt.

Rocznie eksperci Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej wykonują ok. 39 tys. badań histopatologicznych, 1 tys. badań śródoperacyjnych, oraz 25 tys. badań dodatkowych. Diagnozowane są tu wszystkie typy nowotworów, w tym raki przewodu pokarmowego, tarczycy, prostaty, jajnika, płuca, oraz nowotwory OUN. Obecnie priorytetem są badania próbek od pacjentów z podejrzeniem COVID-19.

W ostatnim czasie Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej otrzymał m.in. prestiżowy certyfikatów: EMQN (The European Molecular Genetics Quality Network), na badania raka jelita grubego i czerniaka oraz nową Licencję Polskiego Towarzystwa Patologów na najwyższy III stopień referencyjności wykonywania badań histologicznych, śródoperacyjnych, immunohistochemicznych, cytologicznych, sekcyjnych i biologii molekularnej.

Tu oglądasz: Słownik pojęć związanych z koronawirusem

🔔🔔🔔
OG/informacja prasowa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.