Monika Krężel

Las Murckowski w Katowicach pod specjalną ochroną

Mieszkańcy chętnie odwiedzają katowickie lasy Fot. mat. prasowe UM Katowice Mieszkańcy chętnie odwiedzają katowickie lasy
Monika Krężel

13 hektarów Lasu Murckowskiego pod specjalną ochroną - na tym obszarze powstanie Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowego „Las Murckowski - Buczyna”.

Działanie to jest bezpośrednią realizacją zapowiedzi prezydenta Marcina Krupy. - Lasy Murckowskie są niezwykle cenne przyrodniczo i zapewne dlatego stały się miejscem rekreacji na łonie natury dla tysięcy katowiczan. Każdy, kto choć raz odwiedził to unikalne miejsce, wie, że zajmuje szczególne miejsce na mapie Katowic. Dlatego zwróciłem się do Nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice z propozycją utworzenia w Lasach Murckowskich tzw. Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego - informował Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Prezydencki pomysł zyskał szybko uznanie radnych wszystkich klubów Rady Miasta Katowice. Do koncepcji pozytywnie odniosło się także Nadleśnictwo Katowice. - Obszar proponowany do utworzenia Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego w pełni zasługuje na objęcie go tą formą ochrony z uwagi na wysokie walory przyrodniczo-krajobrazowe, z urozmaiconą rzeźbą terenu i drzewostanem bukowym - napisał do prezydenta Katowic Stanisław Jeziorański, nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Las Murckowski-Buczyna” o powierzchni ponad 13 ha pozwoli chronić m.in. tamtejsze buki. Przeprowadzona w Lesie Murckowskim inwentaryzacja przyrodnicza wykazała, że na tym terenie występują rzadkie okazy owadów, a w środowisku wodnym - godujące płazy.

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.