Laser, masaż, a może mrożenie? Rehabilitacja w Sianowie za darmo

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Joanna Krężelewska

Laser, masaż, a może mrożenie? Rehabilitacja w Sianowie za darmo

Joanna Krężelewska

Pierwsi pacjenci odwiedzili otwarty w Sianowie gabinet rehabilitacji. Wyróżnia go finansowanie z budżetu gminy.

O tym, jak bardzo potrzebne mieszkańcom miasta i gminy Sianów jest to miejsce, świadczy liczba pacjentów, którzy przyszli na zabieg w ciągu zaledwie trzech godzin od jego otwarcia. Jedenaście osób skorzystało z zabiegów rehabilitacyjnych w gabinecie, który wczoraj zaczął działać na pierwszym piętrze przychodni przy ul. Słowackiego 3 a. Zaczął, bo zadbał o to samorząd.

- To wielka zasługa dwóch radnych, Tomasza Przygudzkiego i Andrzeja Danielewicza, którzy byli w ratuszu mocnym głosem mieszkańców w sprawie rehabilitacji - mówi Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa.

- Uciążliwe dla mieszkańców, szczególnie dla osób starszych, były dojazdy na zabiegi do innej gminy lub miasta. Trzeba też dodać, że czas oczekiwania na zabiegi refundowane przez NFZ bywa bardzo długi. Zmiana przepisów umożliwiła samorządowi wygospodarowanie z budżetu pieniędzy na finansowanie rehabilitacji. To rocznie niespełna 60 tysięcy złotych.

- Wprowadziliśmy na zabiegi miesięczny limit w wysokości 5 tysięcy złotych, by nie wydać całej kwoty w ciągu kilku miesięcy. Wprowadziliśmy też limity dla pacjentów. Jedna osoba będzie mogła skorzystać z sześciu cykli bezpłatnych zabiegów w roku - mówi Maciej Berlicki.

Na prowadzenie gabinetu gmina ogłosiła konkurs ofert. Wygrała firma JBMED z Sianowa. Ulgowo traktowana będzie m. in. przy opłacie za czynsz.

- Nie chodzi nam o to, byśmy zarabiali na rehabilitacji, ale by pomóc chorym i potrzebującym mieszkańcom, dlatego opłata za metr kwadratowy to złotówka. Gabinet został wyposażony m. in. w zestaw do magnetoterapii, elektroterapii, ultradźwięków, lampę sollux, stół rehabilitacyjny i rower stacjonarny. Wśród zabiegów będą jeszcze m. in. masaże, laseroterapia, ćwiczenia manualne.

- Najczęściej na zabiegi kierowani są pacjenci ze zwyrodnieniami, zmianami w obszarze układu nerwowego, układu kostnego. Pacjenci otrzymują też skierowanie od laryngologa, na przykład na wsparcie leczenia zatok, ale też od ginekologa - wylicza Jolanta Bokiej, właścicielka firmy JBMED.

Już pierwszego dnia w gabinecie można było zobaczyć cały przekrój zabiegów. Uruchomiony był laser, urządzenie do krioterapii, pacjenci traktowani byli... prądem, światłem, ciepłem, polem magnetycznym, ultradźwiękami. Z zabiegów może korzystać każdy mieszkaniec miasta i gminy Sianów (potrzebny będzie dokument potwierdzający zamieszkiwanie na terenie gminy), który stosowne skierowanie dostanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty.

Gabinet czynny będzie od poniedziałku do piątku naprzemiennie w cyklach dwutygodniowych w godz. 8-11 oraz 15-18. Rejestracja w pokoju nr 117 (ul. Słowackiego 3a) lub telefonicznie pod nr. tel. 690 913 558.

Joanna Krężelewska

Rocznik 1983. Absolwentka Wydziału Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studentka psychologi na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2006 roku dziennikarka „Głosu Pomorza”, dziś „Głosu Koszalińskiego”. Na łamach dziennika relacjonuje przebieg procesów sądowych w sprawach karnych. Pisze o kulturze, sprawdza, co dzieje się w gminie Sianów i gminie Karlino. Na gk24.pl prowadzi magazyn poświęcony kulturze. Autorka książki „Historia pisana zbrodnią”, poświęconej najgłośniejszym procesom sądowym w sprawach karnych, które toczyły się przed koszalińskim sądem po II wojnie światowej. Nałogowo czyta, szczególnie kryminały i przepisy kulinarne. Uwielbia podróże, żeglowanie, wycieczki rowerowe, las i mokry nos psa Muffina.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.