Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Laserowa harfistka: Nieważne, kto głośniej, liczy się wrażliwość [ROZMOWA]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki
Marek Zaradniak

Laserowa harfistka: Nieważne, kto głośniej, liczy się wrażliwość [ROZMOWA]

Marek Zaradniak

Grę na harfie laserowej wkomponowałam w mój show z laserowym smyczkiem jako dodatkowy efekt - być może uspokajający - mówi Katarzyna Szubert, poznańska skrzypaczka.

Dlaczego Pani, skrzypaczka, nagle stała się harfistką?
Wynikło to z chęci poznania instrumentu, jakim jest harfa laserowa. Zafascynował mnie Jean Michel Jarre, który podczas swych koncertów wykorzystuje ten instrument. Zazwyczaj publiczność jest wtedy najbardziej zainteresowana występem i szaleje. To mnie zaintrygowało. Występuję w światłach laserów z całą wizualizacją i oprawą, ale laser był zazwyczaj tylko tłem. Natomiast teraz okazało się, że wykorzystując laser, można też wydobyć dźwięk.

Jak to się robi?
Nazwa instrumentu wzięła się od podobieństwa do harfy, czyli do strun. Natomiast wydobycie dźwięku jest zupełnie inne, bo w harfie klasycznej szarpiemy struny, a w harfie laserowej przecinamy dłonią promień lasera i w ten sposób wydobywamy dźwięk. Wówczas możliwości są bardzo rozbudowane, bo można grać na tej harfie oktawę wyżej lub oktawę niżej. Można grać w tercjach, kwartach i kwintach. Można grać nie tylko pojedynczymi dźwiękami, ale także dwudźwiękami. Harfa laserowa to tylko pewien akcent podczas naszych koncertów. To ma być punkt kulminacyjny. Kiedy już gram na skrzypcach ileś utworów, nagle gasną światła, otwiera się wachlarz harfy i zaczyna się coś zupełnie innego. Utwory też już nie są takie agresywne, tylko jest to na przykład sztandarowy utwór Jeana Michela Jarre’a „Rendez Vous” albo „Rydwany ognia” Vangelisa. A więc zupełnie coś innego. Wymyśliłam to tak, aby była to przeciwwaga do multimedialnego show, z którym jeżdżę. Aby był akcent, który publiczność zapamięta. Zobaczy, że można trochę łagodniej.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.