Marek Weckwerth

Lasy jak zapałka. Wystarczy przypadkowe zaprószenie...

Lasy jak zapałka. Wystarczy przypadkowe zaprószenie... Fot. RDLP Toruń
Marek Weckwerth

Cała wschodnia połowa naszego regionu zabarwiona jest na mapie zagrożenia pożarowego na czerwono. - Czekamy na deszcz - mówią z nadzieją leśnicy.

- Od tygodnia przeważa średni poziom zagrożenia pożarowego, z pojawiającym się chwilowo dużym zagrożeniem w niektórych nadleśnictwach - informuje Mateusz Stopiński, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Duże zagrożenie we wschodniej połowie regionu (dzielonej od południa linią Noteci, od północy - Wisły) pojawiło się wczoraj rano, gdy temperatura w cieniu sięgnęła 26 stopni Celsjusza.

Prognozują w strefach

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wyznaczono pięć stref prognostycznych, dla których dwukrotnie w ciągu dnia bada się wilgotność ściółki i powietrza, sumę opadów oraz temperaturę powietrza. Na podstawie tych parametrów określa się aktualny stopień zagrożenia pożarowego.

Wilgotność ściółki w naszych lasach waha się wokół 11 procent. Najmniejsza, bo 9-procentowa, jest w nadleśnictwie Zamrzenica, choć tam zagrożenie pożarowe oceniało się wczoraj na średnie. Spadek wilgotności ściółki poniżej 28 proc. oznacza znacznie większą podatność na zapalenie.

Więcej o zagrożeniu pożarowym w lasach - w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.