Maria Zawała

Lato gorących imprez

Lato gorących imprez
Maria Zawała

Choć wakacje na półmetku, w naszych miastach tak wiele się dzieje, że nikt nie powinien narzekać na nudę. A dla fanów kolarstwa prawdziwa gratka. W niedzielę w Warszawie rozpoczyna się 72. Tour de Pologne. Kolarze przyjadą też na Śląsk.

Sierpień nam prawie nastał. A to czas tradycyjnych pielgrzymek na Jasną Górę. Czy warto dla kogoś w takiej czy innej sprawie prosić?- Bóg nigdy nie zawodzi - zachęca Stefan Wieczorek, który w tym roku wziął udział w 7. biegowej pielgrzymce „Śladami Jana Pawła II po Ojczystej ziemi”. Pielgrzymi o tym wiedzą. W drodze na Jasną Górę niosą intencje do Boga. Każdy inne. Nieraz nie proszą. Tylko dziękują. Za to, co spotkało ich w życiu. Piszemy o tym w tym wydaniu naszego interaktywnego tygodnika Śląsk Plus.

Jedni, jak pielgrzymi, próbują się wyciszyć, inni wręcz przeciwnie, spragnieni są ostrych dźwięków. Dla nich ofertę jak znalazł ma OFF Festival, który w tym roku odbędzie się już po raz 10.
Przypominamy więc 10 istotnych punktów z historii tej jednej z najważniejszych imprez w tej części Europy. A jubileuszowa edycja już za tydzień.
Słyszysz nazwisko Rysiek Riedel. Jakie miejsce na Śląsku kojarzy Ci się z jego osobą? Zapytaliśmy o to ludzi, którzy z nim tworzyli, koncertowali, dzielili pokój podczas tras koncertowych i fanów. W 21. rocznicę śmierci legendarnego frontmana grupy Dżem, zapraszamy w podróż śląskimi ścieżkami Ryśka Riedla.

Dla fanów sportu też sporo atrakcji. Przede wszystkim W niedzielę w Warszawie rozpoczyna się 72. Tour de Pologne. Nasz narodowy wyścig tradycyjnie już nie ominie naszego regionu. W tym roku w województwie śląskim rozegrane zostaną dwa etapy. W poniedziałek kolarze jechać będą z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej, a we wtorek z Zawiercia do Katowic. Peleton będziemy oglądać także w środę, bo start do etapu do Nowego Sącza odbędzie się w Jaworznie. Zobacz, kto jest faworytem rywalizacji.

Jedni mówią, że pod wodą można zobaczyć inny świat. Inni twierdzą, że po pierwszych kilku próbach popada się wręcz w uzależnienie. Mowa o nurkowaniu. Czy jest to sport dla każdego i czy na każdą kieszeń? Sprawdzamy. Wiedza może się przydać jak znalazł, podczas tegorocznego urlopu.

O fenomenie blokowisk, opisanych i sfotografowanych w albumie "Jižní Město" ze zdjęciami Jaromíra Čejki, oraz wspólnych losach Polaków i Czechów rozmawiamy z Jirim Siostrzonkiem, socjologiem z Instytutu Fotografii Kreatywnej Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie.

Dla wszystkich: na wakacjach i w pracy, jak zawsze on line interaktywny magazyn Dziennika Zachodniego Śląsk Plus poleca się na wakacje.

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.