Lato z ptakami odchodzi. Posłuchajcie na pożegnanie [DŹWIĘKI, ZDJĘCIA, MAPY]

Czytaj dalej
Maria Zawała

Lato z ptakami odchodzi. Posłuchajcie na pożegnanie [DŹWIĘKI, ZDJĘCIA, MAPY]

Maria Zawała

W średniowiecznej Europie sądzono, że ptaki zimę przesypiają w bagnach czy na dnie jezior. Dzisiaj wiemy, że odlatują na zimę do ciepłych krajów. Jakie ptaki odlatują z naszego regionu? Mamy dla Was niespodziankę. Zobaczcie mapy, posłuchajcie ich śpiewu. Lektura Śląska Plus to dobry pomysł na relaks.

Rok 2015 dla stolicy naszego województwa oznacza świętowanie 150 urodzin. Co chwilę odbywają się imprezy, a Katowice, choć należą do młodszych miast w Polsce, przez swoją historię mają dziś wyjątkowy charakter. Niepowtarzalne postindustrialne dziedzictwo jest dumą i chlubą Katowic. Zobaczcie w Śląsku Plus na naszych wykresach, jak Katowice zmieniały się w liczbach.

Trzeba umierającej Teresce urządzić ślub, z chorym na raka Jasiem ugotować spaghetti, podać lek, rękę, zagadać. Drużyna dr Joli służy pomocą 24 godziny na dobę. Bez nich nie byłoby Hospicjum Cordis. Poczytajcie jak wolontariusze dr Jolanty Markowskiej służą chorym ludziom. Katowickie hospicjum świętuje jubileusz 25-lecia.

Paulina Szołtysek za kilka dni skończy 16 lat. Ma ostrą białaczkę. Dzięki wsparciu wielu osób udało się kupić dla niej niezarejestrowany w Polsce lek. Jej ojciec, Marek Szołtysek, nasz kolega dziennikarz, znany śląski pisarz, opowiada o nadziei, wdzięczności i lęku. Dziś także w Rybniku koncert zespołu Feel dla Pauliny.

W Śląsku Plus także ciekawostki.
Próbowaliście kiedyś walczyć z... zombi? Nie? A są tacy, którzy to uwielbiają. - Czasami piękna śmierć jest więcej warta niż wystrzelanie wszystkich potworów – śmieje się Paweł „Zaraza” Pustolka, 49-latek z Zabrza. Razem z synem Bartkiem, córką Martą, uwielbia LARP-y, czyli fabularne gry na żywo, osadzone w postapokaliptycznym świecie. Podejrzeliśmy, jak oni to robią.

Pozostając w kręgu sensacji. Odnaleziony ponoć pod Wałbrzychem pancerny pociąg, w którym naziści mieli wywieźć złoto do Niemiec przywraca pamięć o innych skarbach, które, może na zawsze, ukryto w śląskiej ziemi. Szukanie i snucie legend też jest ciekawe. Zapraszamy do zabawy, a nuż stanie się początkiem nowej przygody. Bo ziemia naszego regionu kryje jeszcze wiele skarbów.

Sensacyjne odkrycie miało niedawno miejsce w Zawadzie. To tam odnaleziono cios mamuta, który może mieć nawet 12 tysięcy lat. Archeolodzy zapowiadają już kolejne wykopaliska. Niewykluczone, że znajdą kości mamuta.
Życzymy miłej lektury i odkrywania coraz to ciekawszych treści w Śląsku Plus. Jak co tydzień artykuły, infografiki, filmy i zdjęcia.

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.