Urszula Sobol

Latoszyn Zdrój - usługi i produkty, które służą zdrowiu w konkursie Nasze Dobre Podkarpackie

Latoszyn Zdrój - usługi i produkty, które służą zdrowiu w konkursie Nasze Dobre Podkarpackie Fot. Materiały uczestnika konkursu
Urszula Sobol

Gmina Dębica do konkursu Nasze Dobre Podkarpackie zgłosiła Latoszyn Zdrój, najmłodsze uzdrowisko w Polsce. Jest to nowy punkt na zdrowotnej mapie Polski, z kompilacją usług i produktów, które służą zdrowiu.

Latoszyn od wieków słynął ze znakomitych wód leczniczych wypływających u podnóża wzniesienia Palana Gera. Powstałe w XVII wieku w Latoszynie uzdrowisko przyciągało kuracjuszy z całego kraju i zagranicy.

- Teraz znów mamy możliwość korzystać z dobrodziejstwa wody, której właściwości lecznicze i przeznaczenie do kuracji pitnych, inhalacji, kąpieli i płukania jam ciała zostały udokumentowane świadectwem Eurofins OBiKŚ w Katowicach. W połączeniu z endogenicznym klimatem i bioklimatem o potwierdzonych świadectwem wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie właściwościach leczniczych, walory Latoszyna Zdroju działają na organizm zdrowotnie już od pierwszych chwil spędzonych w tym regionie – opowiada Stanisław Rokosz, wójt gminy Dębica. - Znajdą państwo tutaj całą gamę produktów, które pozwolą przywrócić równowagę ducha i ciała. W Zakładzie Przyrodo-Leczniczym czekają wyspecjalizowani rehabilitanci, którzy dobiorą odpowiednie zabiegi oraz ich natężenie do państwa potrzeb- od zabiegów manualnych, po bioprądy i zabiegi z wykorzystaniem wód leczniczych, które są skuteczne w leczeniu chorób reumatycznych, stanów pourazowych, zespołów bólowych i zapobieganiu urazów. Co jest ważne, działamy na kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale także prywatnie - wybór należy do państwa. Z naszych usług korzysta ponad 7 tys. pacjentów miesięcznie. To około 200 tys. zrealizowanych zabiegów.

Chwila relaksu dla zdrowia i ducha

Latoszyn Zdrój to nie tylko zakład przyrodo - leczniczy, z pełni wyposażonymi gabinetami rehabilitacyjnymi. To także basen leczniczy z wodami siarczanowo-wapniowymi oraz park zdrojowy który wykorzystuje lecznicze właściwości zarówno tych wód , jak i endogenicznego klimatu i bioklimatu. W jego skład wchodzą: tężnia solankowa, pijalnia wód leczniczych, amfiteatr do muzykoterapii, ścieżki krajobrazowo-zdrojowe, siłownia zewnętrzna oraz plac zabaw. Już w XVI wieku mówiło się, że tutejsze wody usuwają wszelkie niemoce.

Co jeszcze oferuje Latoszyn Zdrój? - Całą gamę kosmetyków na bazie leczniczej wody, m.in. balsam do ciała, krem do rąk, krem do twarzy, regenerujący olejek do ciała, sól do kąpieli, peeling do ciała, żel pielęgnująco- rozgrzewający, żel pod prysznic, pielęgnujące i odświeżające mydło, krem do stóp, a w niedługim czasie oferta zostanie poszerzona o butelkowaną, pitną wodę leczniczą – dodaje wójt gminy Dębica. - Chcemy, aby kuracjusze co roku byli zaskakiwani czymś nowym, i dlatego w niedługim czasie będzie można skorzystać z najnowszej generacji inhalatorów ultradźwiękowych oraz saun fińskich suchych.

Plany na przyszłość

Władze Gminy Dębica chcą przywrócić dawną świetność tego magicznego miejsca. - Do zrealizowania tego zadania brakuje infrastruktury wypoczynkowej w postaci hotelu, pensjonatu lub domu wypoczynkowego na terenie malowniczego Uzdrowiska Latoszyn Zdrój, która umożliwiłaby korzystanie ze zdrowotnych właściwości wód siarczanowych nie tylko mieszkańcom okolicznych miejscowości, ale również pacjentom z odległych terenów Polski – opowiada wójt. - Gmina Dębica prowadzi zaawansowane rozmowy z inwestorem zainteresowanym kontynuacją realizacji projektu hotelowego w Latoszynie. Projekt jest aktualnie na etapie opracowania pełnej koncepcji hotelowej oraz wyłonienia strategicznego partnera, który będzie realizował inwestycję.
Dodatkowo Gmina Dębica zamierza aktywnie wspierać działania przedsiębiorców w zakresie eksploatacji wód geotermalnych w Latoszynie, wykorzystanych do budowy Kompleksu Basenów Termalnych. - W bezpośrednim sąsiedztwie Uzdrowiska w Latoszynie udokumentowane są złoża wód geotermalnych. Na głębokości ok. 1800 m stwierdzono wody o temp 67 0C – wyjaśnia wójt. - Przedsiębiorcy zainteresowani możliwościami wykorzystania tych złóż mogą liczyć na pełne wsparcie władz Gminy Dębica. Ponadto, aby zwiększyć atrakcyjność pobliskich terenów, w planach jest również budowa na ponad hektarowej działce, przy ścieżce krajobrazowo-zdrojowej pomiędzy Grabówką a Magą, obiektów architektonicznych w formie skansenu pn. „Dzieje regionalnej architektury” nawiązującej do budynków z XV w .Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową: www.latoszynzdroj.com lub kontakt telefoniczny: 14 627 92 80, 14 600 52 79.

Urszula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.