Ławka Gosiewskiego na 10-lecie statusu uzdrowiska dla Dąbek

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Rafał Nagórski

Ławka Gosiewskiego na 10-lecie statusu uzdrowiska dla Dąbek

Rafał Nagórski

W najbliższy weekend odbędą się wydarzenia związane z 10-leciem otrzymania przez Dąbki statusu uzdrowiska. Będzie konferencja naukowa, festyn, koncerty i... odsłonięcie ławeczki Gosiewskiego.

Dąbki, miejscowość między Koszalinem a Darłowem szczyci się swoim wyjątkowym położeniem bezpośrednio przy mierzei oddzielającej jezioro Bukowo od Bałtyku. Od 10 lat posiada status uzdrowiska, bo jak podkreślają władze gminy - klimat nadmorski korzystnie wspomaga leczenie chorób dróg oddechowych i alergii.

O leczniczych aspektach pobytu w Dąbkach mówić będą uczestnicy konferencji naukowej, do udziału w której zaproszono lekarzy i przedstawicieli branży. Nie zabraknie też części rozrywkowej. W sobotę o godzinie 16 odbędzie się festyn w Dąbkach, którego zwieńczeniem będzie występ zespołu Myslovitz.

Organizatorzy zapowiadają też odsłonięcie ławeczki śp. Przemysława Gosiewskiego.

Dlaczego?

- Uroczystości będą hołdem dla ludzi, bez których tego uzdrowiska po prostu by nie było - mówi Jan Górski, rzecznik Stowarzyszenia Przyjaciół Uzdrowiska Dąbki.

- Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć syna Ziemi Darłowskiej, śp. Przemysława Gosiewskiego i jego mamy Jadwigi Gosiewskiej, których wielkie zaangażowanie w sprawę zaowocowało podpisaniem, w roku 2007, przez ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego, ustawy nadającej Dąbkom status uzdrowiska, a gminie miano gminy uzdrowiskowej - dodaje.

Pisząc o Dąbkach nie sposób nie wspomnieć też o kłopotach z wydobywaniem leczniczej borowiny z własnych złóż, co mogło skutkować nawet odebraniem statusu uzdrowiska.

- Odkąd w 2014 roku zostałem wójtem udało nam się dokończyć sprawę z zakupem działki od Agencji Nieruchomości Rolnych - mówi Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo.

- Szukaliśmy podmiotu, który chciałby się zająć wydobywaniem borowiny, lecz nie było chętnych. W czerwcu 2016 powołana została spółka komunalna, która w zakresie swoich zadań ma także wydobywanie tego surowca. Obecnie trwają prace nad uzyskaniem koncesji i niezbędnych formalności. Mam nadzieję, że w 2018 roku rozpoczniemy eksploatację złóż.

Ławka Gosiewskiego na 10-lecie statusu uzdrowiska dla Dąbek
Rafał Nagórski

Pracę w dziennikarstwie zaczynałem w 2001 roku jako student… ekonomii. Kiedyś były specjalizacje tematyczne, dzisiaj ich już nie ma. Pracuję jako dziennikarz, redaktor, czasem jako wydawca. Pasja numer jeden to sport. Niemal wszystkie dyscypliny, ale z piłką nożną na pierwszym miejscu. Pasja numer dwa to podróże, przede wszystkim górskie wyprawy. W wolnym czasie próbuję zadbać o dobrą formę fizyczną.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.