Paulina Musialska

Łazy mówią „nie” kopalni cynku. Szykuje się protest

Na nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Łazach przyszło wielu mieszkańców gminy Fot. PM Na nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Łazach przyszło wielu mieszkańców gminy
Paulina Musialska

Rada miejska w Łazach przyjęła uchwałę przeciwko kopalni rud cynku i ołowiu na terenie gminy. Sprzeciwia się nie tylko lokalizacji i budowie, ale także eksploatacji złóż. Mieszkańcy szykują się już do protestu.

Kopalnia rud cynku i ołowiu ma powstać na terenie jednej z czterech gmin: Poręba, Ogrodzieniec, Łazy lub Zawiercie. Większość z nich już dawno wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec tej inwestycji. Jasnego stanowiska nie miała jedynie gmina Łazy. Uległo to jednak zmianie.

W miniony poniedziałek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Łazach. Radni obradowali nad uchwałą wyrażającą sprzeciw nie tylko wobec lokalizacji i budowy kopalni, ale także eksploatacji złóż na terenie gminy. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

- 30 września z radnymi rozmawialiśmy na temat zwołania tej sesji. Widzimy, że są państwo bardzo zaniepokojeni. Nie mają państwo poczucia, że burmistrz i radni was reprezentują - mówił podczas sesji Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz.

Podkreślał, że zależy mu, aby mieszkańcy wyszli z sesji z przekonaniem, że burmistrz i rada zawsze stoją po ich stronie. Nie chcą stawać przeciwko nim i ich decyzjom.

Władze gminy Ogrodzieniec wydały natomiast oświadczenie. Podkreślają, że temat budowy kopalni jest bardzo kontrowersyjny. Podtrzymują w nim swoje dotychczasowe stanowisko wobec inwestycji. Przypomnijmy. Gmina Ogrodzieniec jest zdecydowanie przeciwna budowie kopalni rud cynku i ołowiu na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Gmina zdecydowała się jednak na tymczasowe zawieszenie spotkań związanych z inwestycją. Powodem są zbliżające się wybory parlamentarne. Władze Ogrodzieńca nie chcą, aby temat kopalni stał się elementem kampanii wyborczej.

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski chciał natomiast zwołać sesję nadzwyczajną. Rada miejska miałaby na niej podjąć nową uchwałę intencyjną przeciwko budowie, lokalizacji i eksploatacji złóż.

- Radni poprzednich kadencji podejmowali takie uchwały i stanowczo sprzeciwiali się budowie kopalni. Ostatni raz w 2015 roku, a więc cztery lata temu. Radni bieżącej kadencji do tej pory nie wykonali takiego kroku. To prawda, że poprzednia uchwała obowiązuje, ale cześć obecnych radnych jej nie podejmowała - mówi Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia. - Mówimy zatem o 11 radnych, a więc o większości. Dlatego też oczekuję jasnego stanowiska wyrażonego właśnie uchwałą. Musimy działać wspólnie. Podjęcie tej uchwały akurat w tym momencie pokaże również nasz zdecydowany sprzeciw. Podobnie jak w sąsiedniej gminie Łazy. Moja propozycja jest taka, by w nowej uchwale nie tylko sprzeciwić się lokalizacji budowy kopalni, ale także eksploatacji złóż cynku i ołowiu na terenie naszej gminy - dodaje.

Przewodnicząca rady, Beata Chawuła uważa, że podjęcie kolejnej uchwały nie jest potrzebne, ponieważ obowiązuje uchwała z 2015 roku. Stanowisko rady miejskiej nie uległo od tej pory zmianie.

Mieszkańcy Zawiercia planują natomiast protest.

Zbiorą się w czwartek, 10 października, na parkingu MOK w Zawierciu. Początek protestu o godzinie 16.

Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.