Lech Szaraniec, moje Katowice. Grzegorz Fitelberg

Czytaj dalej
Lech Szaraniec

Lech Szaraniec, moje Katowice. Grzegorz Fitelberg

Lech Szaraniec

Patron jednej z ulic w Katowicach – Brynowie (od 1956 r.) oraz dwóch Konkursów organizowanych w Katowicach przez Filharmonię Śląską – Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego i Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga (od 1979 r.).

Pamiętać należy również o pierwszej siedzibie WOSPR, która w latach 1955-1982 mieściła się przy ul. Plebiscytowej w Radiowym Domu Muzyki im. Grzegorza Fitelberga.

Grzegorz Fitelberg, skrzypek, kompozytor, dyrygent i pedagog urodził się 18 października 1879 roku w Dyneburgu (Dzwińsk), obecnie Daugavpils na Łotwie.

W latach 1891-1896 studiował w Instytucie Muzycznym w Warszawie pod kierunkiem S. Barcewicza (skrzypce) i Zygmunta Noskowskiego (kompozycja). W 1896 roku został skrzypkiem orkiestry Teatru Wielkiego w Warszawie a od 1901 roku koncertmistrzem Filharmonii Warszawskiej. Jednocześnie powstają pierwsze kompozycje na skrzypce, fortepian i wiolonczelę, za które otrzymał w 1898 i 1901 roku I nagrody na konkursach kompozytorskich (im. I. Paderewskiego i hr. M. Zamoyskiego). W 1904 roku debiutował jako dyrygent w Filharmonii Warszawskiej i którym pozostał do swej przedwczesnej śmierci w 1953 roku.

W dalszej części:

 • Jak dyrygent rozsławiał polską muzykę
 • Dokąd wyjechał w 1939
 • Jego praca w Katowicach
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Lech Szaraniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.