Leczenie uzdrowiskowe. Co każdy pacjent wiedzieć powinien

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Leczenie uzdrowiskowe. Co każdy pacjent wiedzieć powinien

Materiał informacyjny

Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia, które rozpoczęło się w szpitalu lub w przychodni. Z tego rodzaju leczenia mogą skorzystać osoby ubezpieczone po otrzymaniu skierowania. Jak wygląda proces od wystawienia skierowania do przyjazdu do uzdrowiska?

Otrzymuję skierowanie i…?

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (czyli taki, który przyjmuje w ramach NFZ). Bierze pod uwagę Twój aktualny stan zdrowia, potrzeby Twojego organizmu oraz zakładany wpływ leczenia uzdrowiskowego na Twój stan zdrowia. To ważne, bo leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem bodźcowym i niektóre schorzenia mogą ulegać zaostrzeniu.

Od 1 lipca 2023 r. lekarz wystawia wyłącznie e-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Gdy je otrzymasz:

• e-skierowanie jest automatycznie przesyłane do Twojego oddziału wojewódzkiego NFZ – nie musisz niczego składać w oddziale
• na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta pojawi się informacja o wystawionym e-skierowaniu – przez cały czas możesz śledzić, na jakim etapie rozpatrywania jest Twoja sprawa.

Skierowanie dotarło do NFZ. Co dalej?

Kiedy oddział wojewódzki NFZ otrzyma Twoje skierowanie:

• rozpatrzy je lekarz balneolog (specjalista od leczenia uzdrowiskowego) zatrudniony w oddziale wojewódzkim
• otrzymasz informację, jaki numer otrzymało Twoje skierowanie, jak zostało rozpatrzone i jaki jest przewidywany okres oczekiwania – zarówno na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, jak i papierowo (otrzymasz list przysłany pocztą)
• w przypadku konieczności uzupełnienia skierowania zostanie ono odesłane do świadczeniodawcy (lekarza lub przychodni), który je wystawił; Ty otrzymasz informację do wiadomości – w takim przypadku upewnij się, czy Twój lekarz uzupełni informacje, o które prosi NFZ, lub samodzielnie o to zadbaj (np. doślij kartę leczenia szpitalnego)
• w przypadku odrzucenia skierowania, np. z powodu przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego, Twoje skierowanie zostanie odesłane do świadczeniodawcy, który je wystawił; Ty otrzymasz informację do wiadomości.

Kiedy Twoje skierowanie na leczenie uzdrowiskowe zostało przekazane do Narodowego Funduszu Zdrowia pod adresem https://skierowania.nfz.gov.pl/ możesz na bieżąco śledzić, na jakim etapie jest jego realizacja.

Wystarczy w przeglądarce skierowań wpisać numer skierowania. Numer, o którym mowa, otrzymasz pocztą. Oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przesłał go po zarejestrowaniu Twojego skierowania.

Leczenie uzdrowiskowe. Co każdy pacjent wiedzieć powinien

Kiedy otrzymam wyznaczony termin leczenia?

Okres oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe Śląskim OW NFZ jest uzależniony od wyznaczonego rodzaju leczenia (sanatoryjne, szpitalne). Zależy również od liczby wpływających skierowań i liczby zakontraktowanych miejsc w poszczególnych zakresach leczenia uzdrowiskowego na dany rok.

Aktualnie na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych czas oczekiwania w Śląskim OW NFZ wynosi około 11 miesięcy. W pozostałych zakresach (uzdrowiskowe leczenie szpitalne dorosłych, uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci od 3 do 6 lat pod opieką dorosłych, uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci od 3 do 18 lat, uzdrowiskowa rehabilitacja dorosłych w szpitalu, uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci) wszystkie wpływające skierowania są realizowane na bieżąco

Kiedy zostanie ustalony termin leczenia, oddział wojewódzki NFZ doręczy Ci potwierdzone skierowanie nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia. Potwierdzone skierowanie oznacza, że na skierowaniu został wpisany konkretny termin i miejsce, w których odbędzie się Twoje leczenie. Wskazanej daty ani miejsca nie można zmienić.

Jeśli odeślesz do Narodowego Funduszu Zdrowia skierowanie albo przyślesz prośbę o zmianę terminu lub miejsca – będzie to potraktowane jako Twoja rezygnacja z leczenia uzdrowiskowego. Nie zostanie wyznaczony kolejny termin leczenia, a cała dokumentacja zostanie zwrócona lekarzowi wystawiającemu skierowanie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy masz uzasadniony powód. Prześlij wówczas wraz ze skierowaniem pisemne uzasadnienie i udokumentuj je.

Leczenie uzdrowiskowe dzieci i młodzieży

O skierowaniu dziecka na leczenie uzdrowiskowe zawsze decyduje lekarz. Jest one dostępne dla dzieci już od ukończenia trzeciego roku życia. Pobyt dziecka w uzdrowisku jest całkowicie bezpłatny. Finansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dzieci mogą zostać zakwalifikowane na:

• uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne (dzieci w wieku od 3 do 6 lat) – czas trwania leczenia 21 dni, co najmniej 54 zabiegi fizjoterapeutyczne, średnio 3 zabiegi dziennie
• uzdrowiskowe leczenie szpitalne (dzieci w wieku od 3 do 18 lat) – czas trwania leczenia 27 dni, co najmniej 66 zabiegów fizjoterapeutycznych, średnio 3 zabiegi dziennie.

Podczas pobytu w uzdrowisku dzieci mają również zapewnioną naukę szkolną na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Dlatego leczenie może odbywać się przez cały rok, nie tylko w okresie wakacyjnym.

Jakie zabiegi na NFZ?

W uzdrowisku wykorzystywane są różne bogactwa surowców naturalnych i czynniki fizyczne tj.: wody mineralne, borowiny, bodźce klimatoterapeutyczne, hydroterapia, fizykoterapia czy kinezyterapia. W czasie pobytu, w zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań kuracjusze mogą skorzystać też m.in. z: ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii, masażu leczniczego, gimnastyki indywidualnej i zbiorowej, a także edukacji dla zdrowia - nauki zdrowego stylu życia (racjonalne żywienie, aktywność fizyczna).

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.