Stanisław Kaszyński

Legenda telewizji Irena Dziedzic lubiła zacisze mierucińskich lasów na ziemi mogileńskiej

Irena Dziedzic - wielka gwiazda TVP w latach 60. i 70 Fot. Fot. NAC/Edward Hartwig Irena Dziedzic - wielka gwiazda TVP w latach 60. i 70
Stanisław Kaszyński

Wielka dama polskiej telewizji Irena Dziedzic zmarła 5 listopada 2018 r., przeżywszy 93 lata. Niewiele osób wie, że twórczyni kultowego telewizyjnego talk show „Tele-Echo” obdarzyła szczególnym sentymentem ziemię mogileńską.

Rok 1966 obfitował na ziemi mogileńskiej wyjątkowo ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi. Na licznych spotkaniach gościli m. in. pisarze - Stefan Żółkiewski, Stefan Wiechecki-Wiech i Leszek Prorok, dziennikarze - Stanisław Kubiak, Bolesław Kozłowski i Bohdan Tomaszewski, aktor Wojciech Siemion, ks. prof. Hieronim Feicht.

Władze powiatu z Antonim Wesołowskim na czele serdecznie przyjęły grupę uczestników bydgoskiego Zjazdu Pisarzy Ziem Zachodnich i Północnych. Trzemeszeński Chór im. F. Nowowiejskiego, pod kierownictwem Henryka Wrzeszczyńskiego koncertował w Iławie i Krynicy Morskiej, a Powiatowy Zespół Estradowy Powiatowego Domu Kultury, kierowany przez Dorotę Ciechanowską, udanie wystąpił w Radziejowie, Topólce, Tucholi, Chojnicach i Janikowie.

Czynne były wystawy: w Mogilnie - malarstwa Józefa Myślic-kiego, w Głuchej Puszczy - dorobku mogileńskich twórców ludowych, a w Mogilnie i Strzelnie przygotowana przez ZBoWiD ekspozycja „Oskarżamy”.

Irena Dziedzic - wielka gwiazda TVP w latach 60. i 70
Archiwum Zdjęcie ze spotkania z udziałem Ireny Dziedzic, które odbyło się 18 listopada 1966 r. w sali widowiskowej Powiatowego Domu Kultury w Mogilnie

Bardzo udanym zwieńczeniem roku stały się tygodniowe „Najpiękniejsze Dni Mogilna” (11-18 września 1966), połączone z sesją popularnonaukową na temat przeszłości ziemi mogileńskiej i zjazdem wybitnych jej rodaków.

Dwa miesiące później mieszkańcy Mogilna, Strzelna i Trzemeszna cieszyli się spotkaniami z nadzwyczaj popularną red. Ireną Dziedzic, twórczynią „Tele- Echa”, pierwszego w Polsce talk-show.

W dalszej części cała historia Ireny Dziedzic.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Stanisław Kaszyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.