Lekarze z Rzeszowa otyłym będą operacyjnie zmniejszali żołądki

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Frydrych
Ewa Kurzyńska

Lekarze z Rzeszowa otyłym będą operacyjnie zmniejszali żołądki

Ewa Kurzyńska

Zabiegi zmniejszania żołądka są wykonywane u pacjentów z otyłością olbrzymią. W Rzeszowie operacje będą wykonywane w szpitalu Pro-Familia. Koszty pokryje NFZ.

Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości zostało uruchomione w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia. To pierwszy ośrodek na Podkarpaciu, gdzie będą wykonywane operacje bariatryczne w ramach kontraktu z NFZ. W Pro-Familii chcą wykonywać około 50 zabiegów rocznie.

Plaga otyłości

Szacuje się, że zbyt dużo waży nawet co drugi mieszkaniec Podkarpacia. Nadmiar kilogramów to problem nie tylko estetyczny. U osób z nadwagą i otyłością łatwiej się rozwijają groźne choroby: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, zwyrodnienia kręgosłupa i stawów, a nawet niektóre choroby nowotworowe.

Operacje zmniejszenia żołądka to ostateczność, ratunek dla chorych z tzw. otyłością olbrzymią. Wstępne kryterium to tzw. wskaźnik masy ciała (BMI). Jeżeli przekracza 40, rozważane jest leczenie zabiegowe, np. BMI 40 będzie miała osoba mierząca 165 cm i ważąca około 110 kg.

Krok po kroku

- Na nowo otwartym oddziale chirurgii endoskopowej i metabolicznej będziemy operować dwiema metodami, uznawanymi za „złoty standard” w chirurgicznym leczeniu otyłości. Są to zabieg rękawowej resekcji żołądka oraz zabieg wyłączenia żołądkowego na pętli Roux, tzw. baypass - mówi dr n. med. Maciej Matłok, chirurg ogólny, specjalizujący się w zabiegach bariatrycznych.

Zabiegi są wykonywane z dostępu laparoskopowego, czyli przez kilka niewielkich nacięć.

- Dzięki temu pacjenci odczuwają mniej dolegliwości bólowych oraz znacznie szybciej wracają do pełnej sprawności - wyjaśnia lek. med. Janusz Kidacki, dyrektor ds. medycznych w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia.

Efekt operacji? Utrata wagi nawet do 60 procent.

- Zabieg bariatryczny zmienia sposób funkcjonowania przewodu pokarmowego. Zmienia się nie tylko objętość żołądka. Mówiąc w dużym uproszczeniu, zmniejsza się także produkcja i wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu, a zwiększa się produkcja hormonów wywołujących uczucie sytości - wyjaśnia specjalista.

Dzięki operacji chory może stracić zbędne kilogramy, ale co najważniejsze - poprawia się także poziom glukozy, normalizuje ciśnienie tętnicze, sprawniej działa układ oddechowy, mniej obciążone są mięśnie i stawy.

- Dzięki temu zmniejsza się ryzyko śmierci z powodu otyłości, która dziś na świecie zabija więcej ludzi niż nowotwory - dodaje doktor Janusz Kidacki.

Nie wystarczy jednak sama gotowość poddania się operacji, trzeba mieć do niej odpowiednie predyspozycje psychiczne. Przygotowania trwają minimum trzy miesiące, a już podczas pierwszej konsultacji pacjent się dowiaduje, że musi odwiedzić m.in. dietetyka i psychologa.

Zabieg to jeszcze nie koniec

- Wykonanie operacji to dopiero pierwszy krok na drodze do sukcesu. Tylko ścisła współpraca pacjenta z całym zespołem specjalistów z centrum może dać szansę na znaczącą redukcję masy ciała i poprawę stanu zdrowia. Kluczowe są też nastawienie i motywacja chorego. Tylko osoby zdecydowane i gotowe na to, aby wyzdrowieć, mają szansę na osiągnięcie trwałych wyników. Nie bez znaczenia jest zmiana nawyków żywieniowych, a także podjęcie regularnej aktywności fizycznej - podkreśla Agnieszka Chmiel, dietetyk, koordynator z Podkarpackiego Centrum Leczenia Otyłości, która dwa lata temu przeszła zabieg zmniejszenia żołądka.

- Dzięki temu doświadczeniu jestem w stanie lepiej zrozumieć pacjentów, wiem, co przechodzą i jak im pomóc - dodaje Agnieszka Chmiel.

Ewa Kurzyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.