Lepszy start dla ukraińskich dzieci właśnie na Śląsku?

Czytaj dalej
tos

Lepszy start dla ukraińskich dzieci właśnie na Śląsku?

tos

Ukraińskie rodziny wychowujące niepełnosprawne dzieci będą mieć szanse na przeprowadzkę do Polski. Rodzice znajdą tu mieszkanie i pracę, a ich pociechy będą mieć dostęp do najnowszych możliwości w leczeniu i rehabilitacji różnorakich schorzeń. Między innymi ten projekt był tematem konferencji „Lepszy start”, która odbyła się niedawno w Kijowie pod patronatem posła do Parlamentu Europejskiego Marka Plury.

Czytelnicy „Dziennika Zachodniego” dwa lata temu mieli już okazję poznać jedenastoletnią dzisiaj Wiktorię z Jaworowa koło Lwowa. Dziewczynka jest niepełnosprawna. Nie mówi. Nie chodzi do szkoły, bo szkoły dla takich dzieci jak ona w Jaworowie na Ukrainie nie ma. Cała rodzina mieszka w walącej się krytej azbestem chacie na przedmieściach tego miasteczka. Na remont domu czy kupno mieszkania szans nie ma, bo wszystkie środki są przeznaczane na leczenie dziewczynki.

W trudnej sytuacji jest również Zoriana, która mieszka z matką w przygranicznych Moriańcach w rejonie jaworowskim. Nastolatka będąc dzieckiem spadła z wersalki, przez co ma uszkodzony rdzeń kręgowy. Dziś musi poruszać się na wózku inwalidzkim. Nie chodzi na lekcje. Nauczyciele przychodzą do niej do domu. Ze światem kontaktuje się głównie przez internet.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
tos

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.