Liczba samochodów w Rzeszowie rośnie, dziennie do miasta wjeżdża 150 tysięcy aut. Miastu grozi paraliż?

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Bartosz Gubernat

Liczba samochodów w Rzeszowie rośnie, dziennie do miasta wjeżdża 150 tysięcy aut. Miastu grozi paraliż?

Bartosz Gubernat

Z okolicznych miejscowości do Rzeszowa wjeżdża ponad 150 tysięcy samochodów dziennie. Najwięcej ulicami Warszawską, Krakowską i al. I Armii Wojska Polskiego - od strony autostrady oraz drogi ekspresowej.

Od 2015 roku ulice Rzeszowa są objęte całodobowym nadzorem ruchu. Informacje, które spływają do centrum monitoringu przy ul. Targowej rejestruje elektronika zamontowana na 57 największych skrzyżowaniach. To między innymi kamery, które umożliwiają podgląd krzyżówek we wszystkich kierunkach, a także pętle indukcyjne zatopione pod asfaltem.

Zadaniem tych ostatnich jest wyłapywanie samochodów na ulicy, a następnie przekazywanie informacji do systemu komputerowego. Na podstawie tych danych, czas działania zielonego światła jest wydłużany dla tych kierunków, które najbardziej tego potrzebują.

Niestety kierowcy narzekają, że mimo to korki na drogach w Rzeszowie są coraz bardziej uciążliwe. Poza robotami drogowymi, które trwają aktualnie w rejonie ulic Batorego i Marszałkowskiej duży wpływ na to ma rosnąca liczba samochodów. Szacuje się, że w Rzeszowie aktualnie jest ich zarejestrowanych ponad 120 tysięcy.

Tymczasem dane gromadzone przez centrum potwierdzają, że regularnie rośnie liczba pojazdów wjeżdżających do miasta z okolicznych miejscowości. Podczas gdy w październiku 2015 roku ich liczba wynosiła ok. 120 tysięcy na dobę, w lipcu tego roku było ich już 150 tysięcy. W piątek 20 września centrum naliczyło 156 662 auta wjeżdżające do miasta.

- Najbardziej zatłoczone są ulice Warszawska, Krakowska i al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. Każdą z nich do miasta wjeżdża dziennie po około 18-19 tysięcy aut

– informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Jakie są pomysły na poprawę sytuacji? O tym przeczytasz w dalszej cześci artykułu.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.