Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Janusz Strzelczyk

Liczniki czasu na światłach mają wpłynąć na płynność ruchu w Częstochowie

Liczniki czasu na światłach mają wpłynąć na płynność ruchu w Częstochowie
Janusz Strzelczyk

Na skrzyżowaniach w Częstochowie montowane są pierwsze w mieście liczniki odmierzające czas zmiany świateł. Odmierzają już czas zmiany świateł na skrzyżowaniu m.in. al. Niepodległości z ul. Równoległą oraz al. Niepodległości z ul. Powstańców Śląskich, a także al. Wolności z ul. Sobieskiego. Całkowity koszt to 320 tys. zł.

O montaż liczników czasu przy sygnalizacji świetlnej częstochowianie zabiegali już od dawna. W tej sprawie składano też wnioski do budżetu obywatwelskiego.

- Mamy nadzieję, że te działania, jak i przyszłe, wpłyną na poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróżowania po mieście - mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie.

Drogowcy wyjaśniają, że mogą być one instalowane tylko na tzw. sygnalizacjach „stałoczasowych”, czyli z niezmiennym czasem zmiany cyklu świateł (bez urządznia, które umożlwia wywołanie zielonego światła przez pieszych czy nadjeżdżające samochody).
I bacznie przyglądają się jak to rozwiązanie inżynierii ruchu drogowego będzie spisywać się w naszym mieście. Eksperci są w tych kwestiach bowiem podzieleni.

Kierowcy, których spytaliśmy o licznki na światłach też mają różne zdania.

- Sporo jeżdżę po Polsce i widziałem takie urządzenia w innych miastach - mówi Marek Jaskólski. - Uważam, że to jest pewna forma poprawienia warunków jazdy. Pod warunkiem, że się poważnie traktuje te wyświetlane informacje.

- Ja nie jestem pewien czy to wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na ulicach miasta - mówi z kolei Grzegorz Skwara. - Już widziałem jak kierowcy nerwowo przyspieszali, gdy widzieli ile jest czasu na przejazd. Chyba się bali że nie zdążą opuścić skrzyżowania.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Janusz Strzelczyk

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Józef Brzozowski

Całkowicie się zgadzam z autorami projektu że liczniki czasu wpływają na technikę jazdy, płynność jazdy i bezpieczeństwo.

Swego czasu sporo jeździłem po Wrocławiu – tam wiele skrzyżowań ma takie liczniki – i przekonałem się że można jeździć po mieście o wiele płynniej, mniej hamować.

Co do bezpieczeństwa, to miałem takie zdarzenie. Jadę ulicą z dozwoloną prędkością 70., jezdnia mokra, świeci „zielone”, za mną jedzie duże ciężarowe z podobną prędkością. Nagle włącza się „pomarańczowe” i dość szybko „czerwone”. Ułamki sekund na analizę i zastanowienie – przy sygnalizatorze kamera. Zbyt ostre hamowanie mogłoby spowodować że ten z tyłu nie zdążyłby wyhamować i najechałby na mnie, podjąłem decyzję, przyśpieszyłem i przejechałem skrzyżowanie na początku fazy „czerwonego” Na szczęście kamera chyba tego nie zarejestrowała, bo mandatu nie było. Ale chciałbym unikać takich niebezpiecznych zdarzeń. Sekundnik widać, i wiadomo ile jeszcze będzie świecić „zielone”, spokojnie można zdecydować czy przyśpieszyć czy już (pomimo „zielonego”) hamować.

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.