Janusz Strzelczyk

Liczniki czasu na światłach mają wpłynąć na płynność ruchu w Częstochowie

Liczniki czasu na światłach mają wpłynąć na płynność ruchu w Częstochowie
Janusz Strzelczyk

Na skrzyżowaniach w Częstochowie montowane są pierwsze w mieście liczniki odmierzające czas zmiany świateł. Odmierzają już czas zmiany świateł na skrzyżowaniu m.in. al. Niepodległości z ul. Równoległą oraz al. Niepodległości z ul. Powstańców Śląskich, a także al. Wolności z ul. Sobieskiego. Całkowity koszt to 320 tys. zł.

O montaż liczników czasu przy sygnalizacji świetlnej częstochowianie zabiegali już od dawna. W tej sprawie składano też wnioski do budżetu obywatwelskiego.

- Mamy nadzieję, że te działania, jak i przyszłe, wpłyną na poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróżowania po mieście - mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie.

Drogowcy wyjaśniają, że mogą być one instalowane tylko na tzw. sygnalizacjach „stałoczasowych”, czyli z niezmiennym czasem zmiany cyklu świateł (bez urządznia, które umożlwia wywołanie zielonego światła przez pieszych czy nadjeżdżające samochody).
I bacznie przyglądają się jak to rozwiązanie inżynierii ruchu drogowego będzie spisywać się w naszym mieście. Eksperci są w tych kwestiach bowiem podzieleni.

Kierowcy, których spytaliśmy o licznki na światłach też mają różne zdania.

- Sporo jeżdżę po Polsce i widziałem takie urządzenia w innych miastach - mówi Marek Jaskólski. - Uważam, że to jest pewna forma poprawienia warunków jazdy. Pod warunkiem, że się poważnie traktuje te wyświetlane informacje.

- Ja nie jestem pewien czy to wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na ulicach miasta - mówi z kolei Grzegorz Skwara. - Już widziałem jak kierowcy nerwowo przyspieszali, gdy widzieli ile jest czasu na przejazd. Chyba się bali że nie zdążą opuścić skrzyżowania.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.