Likwidacja szkół w Katowicach wstrzymana: Gimnazjum 15 i Gimnazjum 5 uratowane

Czytaj dalej
Fot. Justyna Przybytek/Dziennik Zachodni
Justyna Przybytek

Likwidacja szkół w Katowicach wstrzymana: Gimnazjum 15 i Gimnazjum 5 uratowane

Justyna Przybytek

Likwidacja gimnazjów z os. Paderewskiego i Giszowca wstrzymana, przynajmniej na razie. W środę uchwały dotyczące wygaszenia obu szkół mieli podjąć katowiccy radni. Obie spadły jednak z porządku obrad sesji na wniosek prezydenta Marcina Krupy. Gimnazjum 15 i Gimnazjum 5 w Katowicach uratowane.

Likwidacja szkół w Katowicach wstrzymana: Gimnazjum 15 i Gimnazjum 5 uratowane:

To wielki sukces zwłaszcza rodziców dzieci z Giszowca, którzy protestowali przeciw zamknięciu Gimnazjum nr 15 (w dzielnicy zostało by wówczas Gimnazjum nr 16) i zebrali 1700 podpisów poparcia dla protestu.

Urzędnicy początkowo odpierali argumenty rodziców gimnazjalistów, przedkładając swoje: m.in. spadającą liczbę uczniów w G5 i G15, a także koszty utrzymania dwóch placówek w każdej dzielnicy (na os. Paderewskiego jest jeszcze Gimnazjum nr 4). W styczniu tego roku w sprawie likwidacji podjęto już uchwały intencyjne, brakowało jeszcze uchwał, które przypieczętowałyby plany miasta. Te miały zostać podjęte na środowej sesji Rady Miasta.

ZOBACZ KONIECZNIE:
1700 PODPISÓW PRZECIW LIKWIDACJI GIMNAZJUM 15 W KATOWICACH

Projekty uchwał w sprawie obu szkół zostały jednak zdjęte z porządku obrad posiedzenia na wniosek Marcina Krupy, prezydenta Katowic, do którego wcześniej zaapelowali w tej sprawie radni Andrzej Zydorowicz i Dariusz Łyczko.

- W ich wniosku potwierdzają się informacje, że czas na dyskusję (ws. likwidacji szkół – przyp. Red.) był zbyt krótki, a na wszystkie pytania i wątpliwości nie można było odpowiedzieć – mówił Krupa. Zapowiedział jednak, że temat reorganizacji systemu szkolnictwa w Katowicach pozostaje wciąż aktualny. - Powrócimy do niego po przygotowaniu programu reorganizacji – dodał.

ZOBACZ KONIECZNIE:
1700 PODPISÓW PRZECIW LIKWIDACJI GIMNAZJUM 15 W KATOWICACH

Rodziców w Giszowcu takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje, bo walczą nie tylko o aktualnych uczniów G15, ale i przyszłych, obecnie uczęszczających do SP51.

- Gimnazjum nr 15 jest nam potrzebne, aby realizować program nauczania dla naszych dzieci. Jesteśmy przekonani, że miasto nasze głosy przyjmie. Nie chcemy, aby szkołę przejmowało jakieś stowarzyszenie, ani przedsiębiorstwo (miasto docelowo chce wynająć budynek po G15 na cele edukacyjne -przyp. Red.), szkoła prywatna nie jest nam potrzebna. Chcemy, aby dzieci uczyły się w godnych warunkach i na odpowiednim poziomie – mówiła w czwartek w katowickim magistracie Maria Ryś, przewodnicząca Rady Rodziców z SP 51.


*Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
*Sprawdzian szóstoklasistów 2015 [PYTANIA + ODPOWIEDZI] Wszystkie odpowiedzi są logiczne?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.