Jacek Drost

Linia kolejowa Żywiec – Sucha Beskidzka do pilnej rewitalizacji

Informacja o wspólnej inicjatywie mieszkańców została ogłoszona na dworcu w Jeleśni Fot. Fot. materiały prasowe Informacja o wspólnej inicjatywie mieszkańców została ogłoszona na dworcu w Jeleśni
Jacek Drost

Informacja o podjęciu pierwszej w historii inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców w województwach śląskim i małopolskim, dotyczącej rewitalizacji linii kolejowej nr 97 Żywiec – Sucha Beskidzka, została ogłoszona na dworcu w Jeleśni.

Inicjatywa mieszkańców ma na celu przedłożenie obu sejmikom wojewódzkim projektu uchwały, w myśl której radni wystosują apel do zarządów województw, w którym zwrócą się z wnioskiem dotyczącym uwzględnienia przedsięwzięcia pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 97 Żywiec – granica województwa – Sucha Beskidzka” jako inwestycji kluczowej do realizacji przez województwa w perspektywie finansowej 2021-2027 ze środków Unii Europejskiej.

Aby projekt uchwały wszedł do porządku obrad sejmiku i został poddany pod głosowanie, konieczne jest zabranie pod nim co najmniej tysiąc podpisów mieszkańców każdego województwa. Inicjatywa ta jest pierwszą tego typu aktywnością społeczną zarówno w województwie śląskim, jak i małopolskim.

– Konieczność rewitalizacji linii Żywiec – Sucha Beskidzka jest sygnalizowana od lat. Jej znaczenie dla rozwoju regionu znajduje szerokie odzwierciedlenie w dokumentach strategicznych województw, jednak kiedy przychodzi czas decyzji dotyczących naboru inwestycji, władze linię Żywiec – Sucha Beskidzka konsekwentnie pomijają. Sprzeciwiamy się temu, gdyż uważamy, że mieszkańcy Polski lokalnej, tej oddalonej od aglomeracji, nie mogą być dłużej pomijani przy rozdzielaniu środków unijnych. Zasługują, jak cała reszta mieszkańców regionu, by być beneficjentami środków pomocowych. Jako organizacja społeczna zrobiliśmy właściwie wszystko, co byliśmy w stanie zrobić, aby uskutecznić proces rewitalizacji linii kolejowej Żywiec – Sucha Beskidzka. Skoro jednak te działania i nasza aktywność nie są słyszane, chcemy aby radni usłyszeli głos mieszkańców i z tym głosem się zmierzyli wystosowując apel lub go odrzucając – powiedział Hubert Maślanka, prezes Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka”.

W najbliższym czasie stowarzyszenie będzie zbierało głosy poparcia pod inicjatywą w różnych częściach regionu, głównie na Śląsku, Żywiecczyźnie i Ziemi Suskiej.

Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.