Listy pełne emocji

Czytaj dalej
Fot. Anna Chreptowicz
Leszek Kalinowski

Listy pełne emocji

Leszek Kalinowski

W szkołach ponadgimnazjalnych w Zielonej Górze wywieszono listy przyjętych osób. Co mają zrobić ci uczniowie, którzy mieli pecha?

- Hurra! Jestem bardzo zadowolona, że się dostałam do klasy medycznej - cieszy się Magdalena Bielańska z Kożuchowa. - Wybrałam tę klasę, bo w przyszłości chciałabym studiować weterynarię. A III LO? Słyszałam o nim wiele dobrego od starszych kolegów.

Gracjan Kostański z Sulechowa wybrał w tym liceum klasę politechniczną. - Wcześniej chodził tu mój brat, więc stąd mój wybór - tłumaczy sulechowianin. Z wyników naboru zadowolony jest też dyrektor szkoły Zbigniew Kościk. - Zainteresowanie rozłożyło się na wszystkie klasy. Uruchomiliśmy siedem oddziałów z pięcioma profilami. Średnio trzeba było zgromadzić 130 punktów, by się dostać do wybranych klas. Najwyższy próg to 132 punkty do klasy medycznej, najniższy 123 do ekonomicznej.

Niestety kilkadziesiąt osób nie zostało przyjętych do III LO. Ale dyrektor zachęca, by pisały one odwołania. Co roku nie wszyscy uczniowie potwierdzają wolę nauki w tej szkole. - Niektóre osoby starają się o przyjęcie do szkół w swoich powiatach i w naszej szkole. Gdy dostaną się do obu, rezygnują z Zielonej Góry - mówi Z. Kościk. - 10-15 procent to wirtualny nabór.

Kuba Biadalski właśnie dowiedział się, że został uczniem klasy matematyczno-politechnicznej w V LO. Jego kolega nie ma już tak zadowolonej miny. Spodziewał się, że mogą być problemy... Dlatego przyszedł z gotowym odwołaniem. Liczy, że niektórzy zrezygnują z miejsc.

Zaraz po wywieszeniu list osób przyjętych w III LO w Zielonej Górze słychać było głosy radości.
Anna Chreptowicz Zaraz po wywieszeniu list osób przyjętych w III LO w Zielonej Górze słychać było głosy radości.

Skąd są kandydaci? Spośród 997 młodych ludzi spoza miasta, najwięcej bo 335 pochodzi z powiatu zielonogórskiego, 178 - z krośnieńskiego, 144 - z nowosolskiego, 82 - z żagańskiego, 76 - ze słubickiego, 74 - ze świebodzińskiego, 52 - z żarskiego, 26 - z sulęcińskiego, 17 - z międzyrzeckiego, 7 - ze wschowskiego, 4 - z gorzowskiego, 1 - z Gorzowa i 1 - ze strzelecko-drezdeneckiego.

Jeśli weźmiemy pod uwagę pobliskie gminy, to najwięcej osób chce uczyć się u nas z Sulechowa (93), Nowogrodu Bobrzańskiego (62), Czerwieńska (61), Świdnicy (36), Babimostu i Kargowej (po 20), Zaboru (17), Bojadeł i Trzebiechowa (po 11).

Ale nie tylko Lubuszanie ciągną do Zielonej Góry. Zgłosiło się do nas 13 kandydatów z województwa wielkopolskiego, 9 - z Dolnego Śląska, 4 - ze Śląska, 3 - z Zachodniopomorskiego, 2 - z Małopolski, 1 - z Mazowieckiego i 1 - z Lubelskiego.

W liceach największym zainteresowaniem cieszyły się klasy medyczne (np. w I LO zgłosiło się do jednej klasy 83 kandydatów, 54 w III LO, 73 w V LO). W technikach dużą popularnością cieszyło się technikum budowlane w ZSB (72 kandydatów), technik informatyk w „Elektroniku” (95), logistyk w „Ekonomiku” (66) czy Zespole Szkół Technicznych (60).

Ci, którzy dostali się do wybranych szkół ponadgimnazjalnych, do 12 lipca, do godz. 15.00 muszą potwierdzić wolę nauki w danej szkole. Wtedy to będzie wiadomo, gdzie jeszcze można starać się o przyjęcie. Ogłoszenie wyników naboru uzupełniającego oraz listy wolnych miejsc odbędzie się 15 lipca o godz. 12.00.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.