Listy wyborcze PO ŚLĄSKIE: Znamy nazwiska na listach wyborczych PO LISTY WYBORCZE

Czytaj dalej
Marcin Zasada

Listy wyborcze PO ŚLĄSKIE: Znamy nazwiska na listach wyborczych PO LISTY WYBORCZE

Marcin Zasada

Znamy pierwsze trójki na listach wyborczych Platformy Obywatelskiej w woj. sląskim: Zarząd PO ustalił skład list wyborczych. Marian Zembala liderem na Śląsku. Tomasz Tomczykiewicz stracił swoją pozycję w regionie. Do wyborów przystapi jako "dwójka". Premier Kopacz zapowiadała nową jakość na listach, a jest tylko większy chaos, uważa dr Słupik. Z kolei poseł PiS Wojciech Szarama mówi, że docierają głosy, jakoby prof. Zembala nadal miał opory przed kandydowaniem, bo nie wierzy w sukces PO.

Jedynki na listach wyborczych Platformy Obywatelskiej na Śląsku

Premier Ewa Kopacz zapowiadała, że układając reprezentację wyborczą do Sejmu, wyciągnie wnioski z porażki Bronisława Komorowskiego. Na wczorajszym posiedzeniu zarządu Platformy Obywatelskiej wyciąganie wniosków na Śląsku ograniczyło się do wyciągnięcia z jedynki na liście Tomasza Tomczykiewicza. Zamiast niego "lokomotywą PO" na Śląsku ma być Marian Zembala, obecny minister zdrowia.
Według posła PiS Wojciecha Szaramy, sam prof. Zembala ma wciąż opory przed kandydowaniem do Sejmu z listy PO, bo nie wierzy w sukces tej formacji.

CZYTAJ, JAK ZAREAGOWAŁ PROF. ZEMBALA:
ZEMBALA: PLANOWAŁEM START DO SENATU, ALE PRZYSTAJĘ NA PROPOZYCJĘ

CZYTAJ KONIECZNIE OPINIE:
* PROF. ZEMBALA: JEDYNKA W KATOWICACH TO DLA MNIE WYZWANIE
* PIETRASZEWSKA: NIE BYŁO MOWY O USUNIĘCIU Z LISTY TOMCZYKIEWICZA
* SZARAMA: DOCIERAJĄ DO MNIE GŁOSDY, ŻE ZEMBALA MA OPORY PRZED KANDYDOWANIEM
* SŁUPIK: MIAŁA BYĆ NOWA JAKOŚĆ, JEST CHAOS I TASOWANIE ZGRANYCH ASÓW

* BARAŃSKI: ZEMBALA W PO, JAK WCZEŚNIEJ BUZEK I KUTZ

Tomczykiewicz na liście w Katowicach pozostanie, ale na drugim miejscu. Zaskoczeniem jest dopiero piąta pozycja Marka Wójcika. Przed nim zarząd PO umieścił dwie posłanki: Danutę Pietraszewską i Elżbietę Pierzchałę.

- Jestem rozczarowany. To rozstrzygnięcie pokazuje, że nie jestem pupilkiem władz krajowych partii. Przykro mi, że zlekceważono mój parlamentarny dorobek, który - nie tylko moim zdaniem - jest znacznie bogatszy niż choćby Eli Pierzchały - mówi Wójcik.

CZYTAJ KONIECZNIE:
WYBORCZA LISTA NIEZGODY: PIERZCHAŁA PODSIADŁA WÓJCIKA

LISTY WYBORCZE PO W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM - PIERWSZE TRÓJKI
BIELSKO-BIAŁA

 1. ŚLĄSKIE OKRĘG 27 1 Mirosława Nykiel
 2. ŚLĄSKIE OKRĘG 27 2 Sławomir Kowalski
 3. ŚLĄSKIE OKRĘG 27 3 Małgorzata Pępek

CZĘSTOCHOWA

 1. ŚLĄSKIE OKRĘG 28 1 Izabela Leszczyna
 2. ŚLĄSKIE OKRĘG 28 2 Halina Rozpondek
 3. ŚLĄSKIE OKRĘG 28 3 Grzegorz Sztolcman

GLIWICE

 1. ŚLĄSKIE OKRĘG 29 1 Borys Budka
 2. ŚLĄSKIE OKRĘG 29 2 Krystyna Szumilas
 3. ŚLĄSKIE OKRĘG 29 3 Jacek Brzezinka

RYBNIK

 1. ŚLĄSKIE OKRĘG 30 1 Gabriela Lenartowicz
 2. ŚLĄSKIE OKRĘG 30 2 Krzysztof Gadowski
 3. ŚLĄSKIE OKRĘG 30 3 Marek Krząkała

KATOWICE

 1. ŚLĄSKIE OKRĘG 31 1 Marian Zembala
 2. ŚLĄSKIE OKRĘG 31 2 Tomasz Tomczykiewicz
 3. ŚLĄSKIE OKRĘG 31 3 Danuta Pietraszewska

ZAGŁĘBIE

 1. ŚLĄSKIE OKRĘG 32 1 Beata Małecka-Libera
 2. ŚLĄSKIE OKRĘG 32 2 Anna Nemś
 3. ŚLĄSKIE OKRĘG 32 3 Jarosław Pięta

Wczoraj późnym wieczorem nieoficjalnie dowiedzieliśmy się również, że w Rybniku, wbrew nominacji władz regionu, jedynką nie będzie minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. W takim wypadku na pierwsze miejsce wskoczy Gabriela Lenartowicz. Dopiero trzeci będzie natomiast Marek Krząkała, który cztery lata temu miał najlepszy wynik w okręgu.

W tym tygodniu szef klubu PO Rafał Grupiński komentował zamieszanie z listami wyborczymi: "To nie kłótnia, to wewnętrzna rywalizacja". Rywalizacja, szczególnie w świetle sondaży, musi być rzeczywiście wyjątkowa - wczorajsze posiedzenie zarządu PO rozpoczęło się około 13.30 i trwało niemal dziesięć godzin...

O tym, że Tomasz Tomczykiewicz nie otworzy śląskiej listy PO w jesiennych wyborach, wiadomo było od kilku tygodni. Wczoraj potwierdziły się przypuszczenia, że w Katowicach liderem Platformy do Sejmu będzie Marian Zembala. Tomczykiewicz nie podzielił losu Radosława Sikorskiego czy Andrzeja Biernata, którzy w ogóle nie będą kandydować. Został "tylko" zdegradowany na drugie miejsce.

Zaskoczenia? Zero

O nieuchronnych zmianach na listach w całym kraju we wtorek informowała marszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska: "Mają być liderzy, którzy będą naprawdę te listy ciągnęli" - mówiła w radiowej Jedynce. - "Propozycje regionów nie spełniły oczekiwań pani premier i nas wszystkich".

Wczorajszy zarząd Platformy obradował przez ponad 9 godzin! W trakcie posiedzenia m.in. rozpatrywano 56 odwołań, jakie złożyli politycy PO niezadowoleni z miejsc przydzielonych przez struktury regionalne. Zaskoczenia? Nowe nazwiska? Praktycznie żadnych. Oprócz Katowic, jedyne przetasowanie miało miejsce w Rybniku, gdzie jedynką miała być Joanna Kluzik-Rostkowska. W ogóle nie będzie jej na liście, nową liderką zostanie Gabriela Lenartowicz. W pozostałych okręgach zostało po staremu, pierwsze miejsca zachowali: Borys Budka (Gliwice), Beata Małecka-Libera (Zagłębie), Mirosława Nykiel (Bielsko-Biała) i Izabela Leszczyna (Częstochowa).

JEDYNKI PO NA LISTACH WYBORCZYCH

- Po ostatnich słowach premier Ewy Kopacz mogliśmy oczekiwać nowej jakości na listach PO, ale ja tej nowej jakości nie widzę. Wprowadzono niepotrzebne zamieszanie, jeszcze większy chaos i dezorientację wśród wyborców - komentuje dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Decydują osobiste sympatie

Po wczorajszych rozstrzygnięciach zdezorientowani są też niektórzy regionalni politycy PO. Marek Krząkała, który cztery lata temu miał najlepszy wynik w okręgu rybnickim i to z drugiego miejsca (jedynką była Kluzik-Rostkowska), teraz musi zadowolić się trzecią pozycją. Na drugą wskoczył Krzysztof Gadowski.

- Odwołałem się do władz partii, ponieważ uważam, że ta propozycja jest niesprawiedliwa. I to nie tylko z uwagi na moją dotychczasową pracę w parlamencie - mówi Krząkała. - W ostatnich miesiącach zrezygnowałem z własnych ambicji, nie starałem się o prezydenturę w Rybniku, lecz wystartowałem w wyborach na senatora, by pomóc Platformie. Uważam też, że przedstawiciel stolicy okręgu powinien być jak najwyżej na liście.

Jeszcze bardziej rozczarowany jest Marek Wójcik, który wyniku przetasowań na liście katowickiej, został zepchnięty na piąte miejsce. To o tyle zaskakujące, że na finiszu kadencji po raz pierwszy jakiekolwiek szanse na uchwalenie ma ustawa metropolitalna, nad którą Wójcik pracował od samego początku.

- Miałem nadzieję, że zostanie to docenione przez zarząd krajowy, a jest zupełnie inaczej. Nie jest to dla mnie dobry dzień - mówił wczoraj rozgoryczony poseł Wójcik. - Mam wrażenie, że o kolejności na liście znów bardziej decydowały osobiste sympatie niż realne dokonania. Liczę jednak, że to wyborcy sprawiedliwie ocenią moją pracę. To oni będą rozdzielać mandaty do Sejmu, a nie władze partii.

Powody do świętowania ma tylko Jarosław Pięta. Z ósmego miejsca, które dostał w Sosnowcu, zarząd PO przesunął go na trzecią pozycję.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
*Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.