Łódź. Obniżka czynszu dla płacących na czas

Czytaj dalej
Fot. Paweł Łacheta
Krzysztof Zając

Łódź. Obniżka czynszu dla płacących na czas

Krzysztof Zając

Osoby regularnie płacące za czynsz, mogą liczyć na bonifikatę.

Co druga łódzka rodzina mieszkająca w lokalu komunalnym, w sumie około 20 tys. najemców, ma prawo do jednorazowej, 40-procentowej bonifikaty czynszu.

Przysługuje ona wszystkim, którzy regularnie i bez opóźnień opłacali czynsz przez ostatnie 12 miesięcy. Obniżka dotyczy jedynie podstawowej stawki, bez opłat za wodę, centralne ogrzewanie i wywóz śmieci. Przy kwocie bazowej czynszu wynoszącej 7,03 zł za metr kwadratowy mieszkania, bonifikata powoduje, że przez jeden miesiąc czynsz wynosi zaledwie 4,22 zł/mkw. Przy mieszkaniu o powierzchni 50 m, gdy czynsz wynosi 351,50 zł, po bonifikacie powinniśmy zapłacić tylko 210,90 zł, czyli o 140,60 zł mniej. W przypadku wyższej lub niższej stawki czynszu, zniżka jest proporcjonalna do jego faktycznej wysokości.

Zazwyczaj administracje rozliczają bonifikatę na początku roku. Powinny więc w styczniu zawiadomić każdego najemcę o kwocie bonifikaty, którą może odliczyć.

W przypadku najemców, którzy do tej pory nie korzystali z bonifikaty, bo mieli zadłużenie lub opóźnienia w opłatach, jednorazowa niższa stawka czynszu obowiązuje po upływie roku od uregulowania należności. Dla najemców, którzy już wcześniej otrzymali bonifikatę - po kolejnych 12 miesiącach. Bonifikatę oblicza i zawiadamia najemcę o jej wysokości administracja. Gdy tego nie zrobiła, należy wystąpić na piśmie z żądaniem jej udzielenia, powołując się na zarządzenie nr 3596 prezydenta miasta z 23 grudnia 2012 r.

Krzysztof Zając

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.