Łódź wśród najbardziej zanieczyszczonych miast

Czytaj dalej
Mirosław Malinowski

Łódź wśród najbardziej zanieczyszczonych miast

Mirosław Malinowski

Choć mogłoby się wydawać, że problem smogu w Łodzi, jest aktualny tylko zimą i wczesną wiosną, to jednak jakość powietrza w mieście jest zatrważająca przez cały rok.

Ministerstwo środowiska ogłosiło dwa dni temu listę miast i aglomeracji liczących powyżej 100 tys. mieszkańców, które mają szczególnie złe powietrze.

Została opracowana na podstawie pomiarów prowadzonych przez cały ubiegły rok w 30 miastach i aglomeracjach Polski. Pod uwagę brano wskaźnik obecności w powietrzu pyłu PM 2,5 - dopuszczalny był poziom 20 jednostek na metr sześcienny powietrza.

Łódź ze wskaźnikiem 22 znalazła się w zestawieniu na 14 miejscu. Najgorszym powietrzem oddychają mieszkańcy Krakowa i okolic (wskaźnik 32) oraz aglomeracji górnośląskiej (31) oraz Bielska-Białej, Kalisza oraz okolic Rybnika i Jastrzębia (wskaźnik 28).

Na początku tego roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska kilkakrotnie wydawał komunikaty o podwyższonym poziomie pyłu w powietrzu w Łodzi i zalecał dzieciom i osobom starszym pozostawanie w domach.

- Smog to poważny problem, więc Samorząd Województwa Łódzkiego podszedł do niego poważnie. Mamy program ochrony powietrza województwa łódzkiego oraz pracujemy nad projektem uchwały antysmogowej - mówi Witold Stępień, marszałek województwa Łódzkiego.

Również Urząd Miasta Łodzi uruchomił program dopłat do wymiany pieców i podłączania do centralnego ogrzewania. Dotyczy zarówno właścicieli domów jednorodzinnych jak i wspólnot mieszkaniowych w kamienicach.

Wspólnoty mogą liczyć na dotację w wysokości 50 tys. zł. W prywatnych domach jednorodzinnych dofinansowywanie wynosi do 75 proc. inwestycji. Miasto przeznaczy na program po 3 mln zł przez trzy kolejne lata.

Smog w Łodzi w 80 proc. pochodzi z domowych pieców i kotłowni.

Przyjęty przez Radę Miejską „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Łodzi” zakłada, że do 2020 r. w mieście emisja gazów cieplarnianych zmniejszy się o 8,6 proc.

Mirosław Malinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.