Loteria mieszkaniowa: Kamienice odzyskują blask i mieszkańców WYGRAJ MIESZKANIE

Czytaj dalej
Fot. Śląskie Kamienice
Justyna Przybytek - Pawlik

Loteria mieszkaniowa: Kamienice odzyskują blask i mieszkańców WYGRAJ MIESZKANIE

Justyna Przybytek - Pawlik

Loteria mieszkaniowa Dziennika Zachodniego: Zagraj i wygraj mieszkanie w Katowicach. Kupują stare, często od lat opuszczone, zaniedbane kamienice w centrach miast. Przywracają im blask, życie i w końcu także mieszkańców. To pomysł na mieszkaniowy biznes katowickiej firmy Śląskie Kamienice.

Przed tygodniem wystartowała nasza loteria „Mieszkanie za czytanie”, w której możecie wygrać w pełni wyposażone - od mebli poczynając na sztućcach kończąc - mieszkanie. Mieszkanie przy ulicy Moniuszki w centrum Katowic, rzut kamieniem od katowickiego rynku, w odległości krótkiego spaceru od Spodka i pięknej Strefy Kultury. A do tego wszystkiego o wartości 230 tysięcy złotych! Budynek, w którym się znajduje, a także wiele innych w centrum stolicy aglomeracji, kupiła i remontuje firma Śląskie Kamienice z Katowic. Pomysł na rewitalizację starych, zapuszczonych i często od lat opuszczonych budynków, okazał się strzałem w dziesiątkę. Mieszkania w kamienicach, które remontują, wyprzedają się na pniu, na długo przed zakończeniem modernizacji, a do tych, w których remonty dopiero są planowane, ustawiają się długie kolejki.

Zobaczcie mieszkania Śląskich Kamienic na załączonych zdjęciach

- Normą stało się, że sprzedajemy mieszkania, gdy budynek jest jeszcze w trakcie remontu. Obecnie naszym największym problemem jest to, że nie nadążamy z remontami za zainteresowaniem naszych klientów - mówi dr Ofka Piechniczek, prezes zarządu Śląskich Kamienic.

Spółka pierwszą kamienicę kupiła w 2013 roku w Bytomiu przy ulicy Katowickiej 25. Dziś w portfolio Śląskich Kamienic jest 12 budynków w Katowicach, Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Bytomiu, Tychach i Jaworznie, 70 sprzedanych mieszkań i 170 planowanych do sprzedaży. Zaraz po bytomskiej kamienicy Śląskie Kamienice postawiły na familok z ulicy Zarębskiego w katowickim Załężu, dzielnicy nie cieszącej się najlepszą sławą.

- Wszyscy odradzali nam ten zakup, pytali, kto chciałby mieszkać w takiej dzielnicy. A okazało się, że w ciągu trzech tygodni sprzedaliśmy wszystkie mieszkania w tym budynku - wspomina Piechniczek.

Mieszkanie za czytanie

Śląskie Kamienice wykorzystują zmiany, jakie zachodzą w Katowicach, mieście, które staje się atrakcyjne dla młodych, w którym młodzi chcą mieszkać, zwłaszcza w centrum, w którym wiele się dzieje. Firma odnawia tu aktualnie kamienicę przy ulicy Słowackiego, mimo to w budynku rozeszły się prawie wszystkie mieszkania. Front robót otwarty został też w modernistycznym budynku przy ulicy Moniuszki, w którym znajduje się mieszkanie, które możecie wygrać w loterii „Mieszkanie za czytanie”.

- Remontując kamienice zajmujemy się wszystkim, nie tylko mieszkaniami w środku, które łatwo sprzedać. My chcemy zmieniać te budynki, które mamy szczęście kupować. Zaczynamy od wymiany wszystkich instalacji, systemów ogrzewania, stawiamy na rozwiązania ekologiczne, remontujemy klatki, które w kamienicach są ogromnym problemem, podwórka kamienic i place przed nimi. Marzy nam się, aby wracać do wyglądu tych budynków sprzed lat, z czasów ich świetności - wyjaśnia prezes. I tak Śląskie Kamienice remontując kamienice przy okazji sadzą drzewa na dziedzińcach, odnawiają często zabytkowe i bardzo zaniedbane elewacje, stawiają donice przed wejściem do kamienicy, na odnowionych klatkach montują ogrzewanie, zaś w planach przy ulicy Słowackiego w Katowicach jest stawianie kanap i niewielkich biblioteczek na półpiętrach. - Tak, aby ludzie, którzy i tak spotykają się wchodząc i wychodząc z domu mieli jakąś wspólną przestrzeń, w której mogą się poznać i porozmawiać - dodaje Piechniczek.

Kto decyduje się na mieszkanie w kamienicach w centrach miast? Przede wszystkim młodzi, między 30 a 40 rokiem życia, którym nie przeszkadza brak parkingu pod domem, nie oczekują ogrodzenia wokół osiedla, za to zależy im na bliskości centrum miasta, na możliwości przemieszczania się między pracą a domem na rowerze, albo komunikacją publiczną.

Ile to kosztuje? Ceny zmieniają się w zależności od lokalizacji, obowiązuje zasada, że im bliżej miasta, tym jest drożej. Trzeba też pamiętać, że w Śląskich Kamienicach mieszkania wykończone są „pod klucz” z panelami na podłogach, drzwiami wewnętrznymi i zewnętrznymi, gotowymi łazienkami i przyłączeniami w kuchni.

- Przykładowo w Tychach sprzedajemy mieszkania w kwocie 4 tys. za metr, na Moniuszki w Katowicach w kwocie 5 200 zł za metr, na Słowackiego w Katowicach w kwocie 4850 zł, w Chorzowie w cenie ok 3 tys za metr - wylicza Ofka Piechniczek.

http://slaskiekamienice.pl/

*Mieszkanie za czytanie. Weź udział w loterii
*Dlaczego warto mieszkać w Katowicach? Bo to fajne miasto
*Jak grać żeby wygrać. Zasady loterii mieszkaniowej Dziennika Zachodniego
*Loteria mieszkaniowa Dziennika Zachodniego. Najczęściej zadawane pytania
*Nagrody w loterii mieszkaniowej Dziennika Zachodniego
*Regulamin loterii Dziennika Zachodniego - Mieszkanie za czytanie
*Kamienice mają dusze

Justyna Przybytek - Pawlik

Dziennikarka Dziennika Zachodniego oraz portalu dziennikzachodni.pl. Redaktor tygodnika miejskiego "Kocham Katowice" oraz serwisu katowice.naszemiasto.pl Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Katowiczanka. Fanka podróży krótkich i długich, jazdy na rowerze, spacerów i dobrych książek. Z Dziennikiem Zachodnim związana od 2007 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.