Ludzie, dajcie żyć nietoperzom. To nasi sojusznicy w walce z patogenami

Czytaj dalej
Fot. Rafał Szkudlarek, Pro Natura
Krzysztof Strauchmann

Ludzie, dajcie żyć nietoperzom. To nasi sojusznicy w walce z patogenami

Krzysztof Strauchmann

W dobie koronawirusa niektórzy właściciele budynków, gdzie żyją nietoperze, chcą się ich pozbyć, z obawy przez zarażeniem. To błąd! Nasze nietoperze mogą wręcz pomóc w walce nowymi chorobami.

Mieliśmy prośby, żeby usuwać nietoperze z domów czy budynków publicznych – mówi Rafał Szkudlarek, chiropterolog z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” we Wrocławiu”. - Ludzie bali się, że mogą się zarazić od nietoperzy koronawirusem, tym bardziej, że media przekazywały, że wirus pochodzi od nietoperzy. Już wcześniej jednak mieliśmy do czynienia z przypadkami zatruwania czy niszczenia ich siedlisk.

W Polsce żyje 26 gatunków nietoperzy i SARS CoV 2 nie stwierdzono u żadnego. Wektorem przenoszącym chorobę jest człowiek i to on może przenieść chorobę na zwierzęta. Na początku pandemii IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) zaapelowała wręcz do chiropterologów, badających nietoperze, żeby unikali kontaktu ze zwierzętami, aby uniknąć ich ewentualnego zakażenia.

Nietoperze są ważnym sprzymierzeńcem człowieka w walce z komarami. Jeden nietoperz potrafi złapać nawet 2 tysiące komarów w ciągu nocy. Czasem jednak nie da się przekonać właściciela budynku do tolerowania kolonii na swoich strychu. Wtedy przynajmniej można usunąć stanowisko w taki sposób, żeby zminimalizować szkody.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.