Tomasz Mikulicz

Łupaszko jako postać kontrowersyjna. Bohater czy morderca?

Zygmunt Edward Szendzielarz ps. Łupaszko to dowódca 5. Wileńskiej Brygady AK. Postać kontrowersyjna Fot. Archiwum IPN Zygmunt Edward Szendzielarz ps. Łupaszko to dowódca 5. Wileńskiej Brygady AK. Postać kontrowersyjna
Tomasz Mikulicz

Na ostatniej sesji radni PiS zdecydowali, że jedna z ulic na Skorupach będzie się nosiła imię Zygmunta Edwarda Szendzielarza ps. Łupaszko. To dowódca 5. Wileńskiej Brygady AK. Postać kontrowersyjna.

Nazwy ulic powinny być przyjazne dla mieszkańców. Na pewno nie mogą drażnić i dzielić. A tak właśnie jest w tym przypadku – mówi historyk prof. Adam Dobroński. Dodaje, że choć Łupaszko miał na swoim koncie wiele sukcesów wojskowych to w jego życiorysie są też czarne karty.

Dokładną historię Łupaszki, który miałby zostać patronem białostockiej ulicy, poznasz po wykupieniu dostępu do naszego serwisu.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Mikulicz

Zajmuję się sprawami miejskimi, czyli m.in.: białostocką i podlaską polityką samorządową, architekturą, urbanistyką i ochroną zabytków. Opisuję też obrady rady miasta oraz zajmuję się też różnego rodzaju interwencjami zgłaszanymi przez mieszkańców. Zajmuje mnie również pisanie też o historii Białegostoku i najbliższych okolic. Zdarza mi się też zajmować działką kulturalną. Lubię wszak rozmowy z ciekawymi i inspirującymi ludźmi. W swojej pracy zwracam uwagę na szczegóły. Bo jak wiadomo diabeł tkwi właśnie w szczegółach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.