Macierewicz: Będzie polski śmigłowiec [wideo]

Czytaj dalej
Fot. archiwum Polska Press
Wojciech Rogacin

Macierewicz: Będzie polski śmigłowiec [wideo]

Wojciech Rogacin

Minister obrony zapowiedział utworzenie polsko-ukraińskiego modelu śmigłowców w ramach współpracy zbrojeniowej w Europie Środkowej.

Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie - mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w wywiadzie, który ukaże się w poniedziałek w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

Według ministra obrony ukraiński zakład produkuje „znakomite” silniki samolotowe i śmigłowcowe Motor Sicz, które mogą być wykorzystane zarówno przy konstrukcji nowych śmigłowców, jak i poprawie jakości maszyn porosyjskich, którymi dysponuje wiele armii byłych krajów komunistycznych.


Antonii Macierewicz: "Komisja smoleńska nie wskaże winnych"

Antoni Macierewicz dodał, że polsko-ukraiński śmigłowiec miałby być produkowany na potrzeby Europy Środkowej, nie ustępowałby parametrami śmigłowcom zachodnim i że ewentualne plany jego budowy nie oznaczają rezygnacji rządu z zakupu 50 śmigłowców dla polskiej armii w miejsce francuskich caracali.

Rezygnację z zawarcia umowy na produkcję caracali dla polskich sił zbrojnych rząd ogłosił na początku października. W ich miejsce mają zostać zakupione nowe śmigłowce, prawdopodobnie produkcji amerykańskiej.

Minister Antoni Macierewicz skrytykował również w wywiadzie polityków PO oraz część mediów za krytykę zerwania umowy z Airbusem w sprawie dostarczenia caracali.

Minister nazwał tę krytykę „brutalnym” i „zaciekłym” atakiem na własne państwo.

- Przecież żaden z polityków gardłujących dziś przeciwko Polsce nie próbował uzyskać informacji z Ministerstwa Obrony Narodowej czy Ministerstwa Rozwoju na temat przebiegu negocjacji i naszego stanowiska w tej sprawie - mówił Macierewicz.

Wielu komentatorów z niedowierzaniem przyjęło zapowiedzi ministra Macierewicza na temat budowy polsko-ukraińskiego śmigłowca.

Z kolei rzecznik prezydenta Marek Magierowski na antenie Radia Zet powiedział, że kilkanaście lat temu z podobnym rodzajem szyderstwa spotkałyby się zapowiedzi, że polskie gry komputerowe podbiją świat, a polskie autobusy elektryczne będą rozchwytywane.

Wojciech Rogacin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.