Mądrzenie w czasach zarazy

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Prof. Ryszard Tadeusiewicz

Mądrzenie w czasach zarazy

Prof. Ryszard Tadeusiewicz

Tytuł tego felietonu nawiązuje do tytułu powieści Gabriela Garcii Marqueza „Miłość w czasach zarazy”. Powieść jest optymistyczna, a optymizmu nam teraz potrzeba, więc tę lekturę gorąco Państwu polecam. Ta książka uczy także, iż warto wytrwale czekać - więc cierpliwie czekajmy, aż epidemia minie i odzyskamy wolność!

Jeszcze bardziej niż dobre powieści polecam w czasie tej przymusowej bezczynności czytanie licznych i dobrych opracowań popularyzujących wiedzę. Zwłaszcza wiedzę na te tematy, które nas od dawna interesowały, ale którymi nie mieliśmy czasu zająć się dokładniej. Teraz obowiązków mamy mniej, więc może wypełnijmy czas czytaniem i oglądaniem przekazów popularyzujących wiedzę.

Znalezienie użytecznych opracowań jest naprawdę łatwe. Dostępne wyszukiwarki mogą dostarczyć licznych sugestii, jeśli tylko wpiszemy odpowiednie hasła (na przykład wszechświat, albo psychologia) i cierpliwie przejrzymy dostarczone wyniki. Wśród tych wyników zwykle jest odnośnik do właściwego hasła w Wikipedii. Warto od tego zacząć, bo przy wszystkich swoich wadach - tylko Wikipedia dostarcza wiedzy usystematyzowanej i sprawdzonej.

Suche informacje encyklopedyczne nie zaspokoją naturalnie naszej ciekawości, ale pozwolą krytycznie oceniać inne dostarczone przez wyszukiwarkę artykuły i opracowania. Krytycyzm jest konieczny, bo w Internecie obok rzetelnej wiedzy jest też dużo śmieci: informacji niepewnych, niepełnych lub wręcz celowo nieprawdziwych. Ale warto szukać tych wiadomości prawdziwych, wzbogacających intelektualnie i satysfakcjonujących emocjonalnie, bo od tego właśnie się mądrzeje!

Bowiem podobnie jak w powieści Marqueza zaraza nie przeszkodziła w dojrzewaniu pięknej miłości, tak obecna zaraza nie powinna nam przeszkodzić w rozwijaniu prawdziwej mądrości!

Prof. Ryszard Tadeusiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.