Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

500+ zmieniło sytuację. Dziś Caritas pomaga seniorom

Czytaj dalej
Anna Dziedzic

500+ zmieniło sytuację. Dziś Caritas pomaga seniorom

Anna Dziedzic

Polacy mają do spłacenia dług wdzięczności, który zaciągnęli jeszcze w poprzednim systemie, mówi ksiądz Tomasz Folga, który jest dyrektorem Caritasu diecezji sosnowieckiej. Pomaga tym, którzy takiej pomocy potrzebują.

Ludzie są z natury dobrzy?

Ludzie z natury są dobrzy. I nawet jeśli człowiekowi zdarzy się czasem zrobić coś głupiego czy złego, to wcale nie znaczy, że on sam jest zły. Tylko jego czyny w danej sytuacji mogą okazać się złe czy nieodpowiednie. To wszystko.

A gdy spojrzy ksiądz na to pytanie z perspektywy pracy w Caritasie? Przecież pomagacie często ludziom mocno skrzywdzonym przez innych.

Bardzo ciekawe stwierdzenie. Tak, są to osoby skrzywdzone przez innych, przez los, czasem przez samych siebie, przez złe wybory, mają złe doświadczenia. Człowiek zraniony często w swoim dalszym życiu też rani... Najgorsze i najtrwalsze są te rany z dzieciństwa czy młodości. Mają konsekwencje w dalszym życiu. Jeżeli nie uda nam się z nich wyzwolić - a to trudny proces - to możemy stać się kolejnym ogniwem łańcucha ludzi raniących. Jeśli ktoś nas zrani, a my nie potrafimy wybaczyć najpierw rozumem, a potem jeszcze przepracować to sercem, to trudno jest z tym żyć. Często nie rozumiemy, co się z nami dzieje, dlaczego tak postępujemy, wybieramy, traktujemy innych… Może to być skutek rany, która sprawia, że my też ranimy. A wracając do pytania, to my staramy się pomagać wszystkim tym, którzy znaleźli się w potrzebie - a nie jest to łatwe zadanie.

W ostatnich latach zmienił się nieco profil grup społecznych, które wymagają pomocy.

Tak, to wynika między innymi z działań rządowych.

Ma ksiądz na myśli na przykład program 500 plus?

Tak. Dzięki niemu udaje się rozwiązać pewne problemy systemowo. To 500 plus może być różnie postrzegane, ale my, mając doświadczenie z rodzinami, matkami samotnie wychowującymi dzieci, widzimy, że te grupy, otrzymując pomoc od państwa, radzą sobie teraz o wiele lepiej.

Skoro mniejsza pomoc musi być kierowana do tej grupy, to pewnie pojawiła się inna grupa, która wymaga większego wsparcia Caritasu?

To seniorzy. Grupa ludzi, o których się często zapominało. Mają z reguły dość niskie dochody. Problemu nie ma, jeśli żyją wspólnie z rodziną, mężem, żoną. Gorzej, gdy takie osoby stają się samotne. Mam mamę i wiem, ile wynoszą obecnie emerytury, czy też rewaloryzacje tych świadczeń. To czasem jest kilka lub kilkanaście złotych. Mamy bardzo dużo takich osób, które wymagają wsparcia Caritasu.

Skąd wiadomo, kto akurat potrzebuje pomocy? Ci ludzie sami przychodzą?

W dalszej części:

 • Kto ma największe skrupuły, by poprosić o pomoc
 • O samotności ludzi starszych
 • Która sieć handlowa wspiera Caristas żywnością
 • Czy Polacy chętnie pomagają Syryjczykom
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Dziedzic

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.