Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Anna Dudzińska, Dobrze zaprojektowane. Nikiszowiec

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola / Polskapresse
Anna Dudzińska

Anna Dudzińska, Dobrze zaprojektowane. Nikiszowiec

Anna Dudzińska

Niby wszystko o tym miejscu wiemy. Ale tak wydawać się może tylko katowiczanom. Bo dla mieszkańców innych miast, a innych regionów to już w ogóle, Nikisz to wciąż zaskoczenie. Anna Dudzińska zabiera nas dzisiaj na wycieczkę do Nikiszowca z prof. Irmą Koziną, historykiem sztuki, która mieszka w Nikiszowcu i trochę martwi się o los kopalni, wkrótce kończącej swoje przemysłowe życie.

Dzisiaj opowieść o miejscu, które znają chyba wszyscy. Katowicki Nikiszowiec od lat przyciąga ludzi zainteresowanych piękną architekturą, fotografią i filmem. Historia dzielnicy to przede wszystkim jednak historia kopalni, dla której miasto z czerwonej cegły zbudowano. - Kopalnia powstała jako zespół jedenastu szybów połączonych dopiero wtedy, gdy spółka konsolidacyjna Georg von Giesches Erben się na to zdecydowała. Innymi słowy, istniały najpierw małe kopalnie, które zostały połączone w całość - tłumaczy prof. Irma Kozina, historyk sztuki, która mieszka w Nikiszowcu i trochę martwi się o los kopalni, wkrótce kończącej swoje przemysłowe życie.

- Dzisiaj najważniejsze części kopalni to trzy szyby: szyb Pułaski, szyb Poniatowski i szyb Wilson - precyzuje Kozina.

I to właśnie szyb Pułaski w Nikiszowcu będzie celem naszej architektonicznej podróży. A czy umieją sobie Państwo wyobrazić dzielnicę, w której prawie wszyscy mieszkańcy potrafią wyrecytować nazwisko architektów ją projektujących? Tak jest chyba tylko w Nikiszowcu. Zillmannowie…

Prof. Kozina: - Georg i Emil Zillmannowie to architekci z Charlottenburga, którzy początkowo wezwani zostali przez spółkę Georg von Giesches Erben do stworzenia budowli przemysłowych.

Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Dudzińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.