Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Kodeks Pracy 2018: jak zmienia się prawo? Bezpłatny urlop na żądanie, zwolnienie kobiety w ciąży. Kodeks pracy 2018 po pracach w komisji

Czytaj dalej
Fot. pixabay
aw

Kodeks Pracy 2018: jak zmienia się prawo? Bezpłatny urlop na żądanie, zwolnienie kobiety w ciąży. Kodeks pracy 2018 po pracach w komisji

aw

Kodeks pracy 2018. Zakończyła się praca w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Dyskusje na temat wprowadzanych zmian trwały kilkanaście miesięcy, a efekt i tak pozostawia wiele kontrowersji. Posłowie w kodeksie pracy dokonać chcą kilku bardzo ważnych dla pracowników zmian dotyczących rodzajów urlopów, tzw. przerwy na papierosa, czy możliwości zwolnienia kobiety w ciąży. Po pracy w komisji zmianami zajmie się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Co zmieni się w kodeksie pracy 2018?

Kodeks pracy 2018 to zmiany, które znacząco wpłyną na pracownika. W większości są to zmiany ryzykowne, np. możliwość zwolnienia kobiety w ciąży czy pracownika będącego na urlopie lub zwolnieniu lekarskim. Jedną z pozytywnych zmian w kodeksie pracy 2018 jest ujednolicenie liczby dni urlopu wypoczynkowego, który miałby wynosić 26 dni dla wszystkich. Zobacz, jakie są inne, możliwe zmiany w prawie pracy.

Zmiany w kodeksie pracy 2018

Urlop wypoczynkowy – 26 dni dla wszystkich
Ujednolicenie czasu urlopu wypoczynkowego. Dotychczas przysługujący urlop wypoczynkowy wynosił:

Po zmianach urlop wypoczynkowy dla wszystkich wynosić ma 26 dni. To jedna z pozytywnych zmian zaproponowanych przez Komisję.

Kodeks pracy 2018: Urlop na żądanie – musisz zaplanować

W kodeksie pracy pozostaje urlop na żądanie. To informacja powinna ucieszyć wszystkich pracowników, gdyby nie fakt, że urlop jest bezpłatny a informować o nim pracodawcę trzeba 24 godziny przed. Jak zaplanować sytuację losową dzień przed jej rozpoczęciem? Tego komisja nie wyjaśniła.

URLOP 2018. Nowe przepisy - dni wolne 2018. Zmiany w przepisach >>>

Koniec umów o dzieło i umowy zlecenie
Długotrwała dyskusja na temat usunięcia umów o działo i umów-zlecenie zakończyła się propozycją usunięcia możliwościach wystawiania przez pracodawców. W zmianie obowiązywałyby dwa wyjątki:
- przedsiębiorcy
- specjaliści zarabiający powyżej 5 średnich krajowych

Możliwość zwolnienia kobiety w ciąży

Biorąc pod uwagę proponowane zmiany w kodeksie pracy 2018 kobieta w ciąży pozbawiona zostanie 30 dniowego okresu ochronnego pracownika, który obowiązuje w czasie urlopu lub zwolnienia lekarskiego.

Kodeks pracy 2018. Kto zyska? Kto straci? Sprawdź co zmieni się w kodeksie pracy 2018. ZOBACZ WIĘCEJ >>>
pixabay [b]Możliwość zwolnienia kobiety w ciąży[/b] Biorąc pod uwagę proponowane zmiany w kodeksie pracy 2018 kobieta w ciąży pozbawiona zostanie 30 dniowego okresu ochronnego pracownika, który obowiązuje w czasie urlopu lub zwolnienia lekarskiego.

Kodeks pracy 2018: Nowe rodzaje umów o pracę

Kodeks pracy nie lubi próżni. W zamian za umowy zlecenie i umowy o dzieło, które często wykorzystywane były w pracach sezonowych, mają powstać 3 nowe rodzaje umów w tym:

Umowa na czas określony – krótsza niż poprzednio

Umowa o pracę na czas określony będzie mogła być zawarta na okres maksymalnie 18 miesięcy. Dzisiaj jest to 33 miesiące.

KODEKS PRACY 2018. 10 zmian w kodeksie pracy. Urlop na żądanie, ciąża, przerwy na papierosa. >>>

Przerwa na papierosa do odpracowania

Dotychczas palacze korzystali z przywileju robienia przerw na papierosa jako dodatkowych przerw. Nowe zasady mają wprowadzać konieczność odpracowania. Najprawdopodobniej ma to zniechęcić pracowników do przerwy na przysłowiowego dymka.

Kodeks pracy 2018. Kto zyska? Kto straci? Sprawdź co zmieni się w kodeksie pracy 2018. ZOBACZ WIĘCEJ >>>
pixabay [b]Przerwa na papierosa[/b] Dotychczas palacze korzystali z przywileju robienia przerw na papierosa jako dodatkowych przerw. Nowe zasady mają wprowadzać konieczność odpracowania. Najprawdopodobniej ma to zniechęcić pracowników do przerwy na przysłowiowego dymka.

Zobacz wszystkie zmiany w kodeksie pracy 2018

Kodeks pracy 2018: Propozycja zmiany stanowiska pracy

W razie likwidacji stanowiska pracy pracodawca zobligowany jest do zaproponowania pracownikowi stanowiska, do którego posiada kwalifikacje lub łatwo może je zdobyć.

Nie wykorzystałeś urlopu? Przepadnie!

Spełnia się właśnie najczarniejszy scenariusz związany z niewykorzystanym urlopem. Niewykorzystany wykorzystasz przysługujących ci dni w danym roku kalendarzowym, będziesz miał na to czas jedynie w I kwartale kolejnego roku. Jeśli przekroczysz termin, twój urlop przepadnie. Nawet jeśli będziesz składał wnioski, a pracodawca odmówi (bo na przykład twój urlop spowodowałby kłopoty w ciągłości funkcjonowania zakładu pracy).

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Dziennika Zachodniego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Zachodniego
  • codzienne e-wydanie Dziennika Zachodniego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
aw

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.