Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Malwina, co zjeżdża pod ziemię i gra w serialu WIDEO

Czytaj dalej
Fot. mat. prasowe/ Discovery Channel
Aleksander Król

Malwina, co zjeżdża pod ziemię i gra w serialu WIDEO

Aleksander Król

Kopalnia to męski świat. Ale Malwina Smulska, geolog górniczy, nawet trzy razy w tygodniu zjeżdża pod ziemię i zbiera pomiary z nowo powstałych korytarzy na przodku. Sprawdza, gdzie są złoża węgla. Jest jedną z bohaterek serialu „Górnicy PL”.

Kopalnia to męski świat. Pani jest geologiem w „Budryku”. Jak się tu pani odnajduje?
Wspaniale! Choć przyznaję, że początki nie były zbyt ciekawe. Byłam tu „obca”. Byłam tym „czarnym kotem”, który przynosi pecha. Bo jest taki przesąd, że kobieta na dole przynosi nieszczęście. I zmniejsza wydobycie.

„Stara gwardia” nie dała żyć?
Może nie aż tak. Ale musiałam się dostosować. Trochę douczyć. Zaimponować w pewnych rzeczach. Musiałam więcej niż zwykły pracownik. Udowodnić, że kobieta potrafi. A lekko nie było. W kopalni wszystko było nowe, a nie było nauczycieli, którzy by wszystko wyrysowali i wytłumaczyli. Do pewnych rzeczy musiałam dojść sama. Ale spotykałam też ludzi, którzy byli chętni do pomocy, że aż mnie to zaskakiwało. Teraz ja patrzę na młodych ludzi, którzy zaczynają przygodę z kopalnią. Ja też taka byłam. Chyba nie ma znaczenia, czy jest się kobietą, czy mężczyzna. Początki zawsze są trudne. Szczególnie tu.

Malwina, co zjeżdża pod ziemię i gra w serialu WIDEO
Aleksander Król

Nie ma znaczenia? A takie gwarki? Tam kobiety nie miały nigdy wstępu…
Teraz to się zmieniło. Zresztą, kobiety zawsze chodziły na gwarki. Rzecz jasna w mniejszości, bo mniej kobiet jest w kopalniach, ale są od zawsze. Pracowały na przeróbce, w innych działach, a w latach 50., 60. pracowały na dole. Były np. panie szybowe. Ich praca miała inną specyfikę, ale miały styczność z obowiązkami na dole. Potem to się jakoś skończyło. Teraz znowu powracamy. Nie wiem, czy w chwale. To się okaże.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aleksander Król

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.