Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

O kopaniu się z koniem, czyli to trudne słowo: edukacja

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak
Jerzy Stuhr

O kopaniu się z koniem, czyli to trudne słowo: edukacja

Jerzy Stuhr

Nieubłaganie zbliża się koniec roku i nic nie poradzimy na to, że we wszystkich mediach i we wszystkich dziedzinach zaczyna się podsumowanie wszystkiego, co się tylko da podsumować. Nie unikniemy tego, więc proponuję nasz własny wariant sprawy: jakie słowo lub jakie pojęcie pojawiało się w tym roku najczęściej? Co Pan zapamiętał jako rzecz istotną?

Zaskoczę Panią, bo tym słowem wcale nie będzie „polityka” albo „zdrada”, nie będzie tym nawet skompromitowane już pojęcie „dobra zmiana”. Dla mnie tym istotnym słowem, często powtarzanym, było słowo-pojęcie „edukacja”.

Jedna strona polityczna i druga mówiły o edukacji. Jedna strona „kolanem” dopychała w tym roku cały system edukacji szkolnej, mówiąc, że jest słuszny, ważny i „suweren sam tego chce”; druga strona wykazywała bałagan i braki podstawowe i, póki co, wydaje się, że ta druga strona ma rację. Ale wszystkim zależało na doedukowaniu młodego pokolenia; obywatelsko, patriotycznie, społecznie i jak tam chcemy! Trochę inaczej to sobie wyobrażali i innymi instrumentami chcieli to osiągnąć, ale mówili.

Tylko jednego nie wzięli pod uwagę: że ta edukacja cały czas się odbywa. Ona trwa i istnieje, bo każdy wychowawca to potwierdzi, że w wychowaniu nie może być „pustego miejsca” i jakiegokolwiek oczekiwania na program, cele czy drogę. Edukacji nie można wstrzymać na „dwa dni”, by powiedzieć, że za chwilę to przemyślimy. Edukacja cały czas trwa.

I tu zaczyna się coś, co jest dla mnie najbardziej absurdalne: że politycy w ogóle nie biorą pod uwagę, że sami są przykładem dla tych młodych ludzi, których chcą wyedukować. Swoim zachowaniem, swoimi wypowiedziami, swoimi reakcjami - są przykładem. Na dobre i na złe. Nie wolno tego nie zauważać, bo to jest praktyczna strona każdej edukacji.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jerzy Stuhr

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.