Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

O nowym rozkładzie jazdy i kolejowej obwodnicy GOP rozmawiamy z Wojciechem Dingesem

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Tomasz Szymczyk

O nowym rozkładzie jazdy i kolejowej obwodnicy GOP rozmawiamy z Wojciechem Dingesem

Tomasz Szymczyk

Prezes Kolei Śląskich, Wojciech Dinges, mówi o rozkładzie jazdy, który wejdzie w życie 10 grudnia, pomysłach na nowe trasy, kolei metropolitalnej i przepustowości istniejących tras.

Za kilkanaście dni wejdzie w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Jakich nowości mogą się spodziewać pasażerowie z województwa śląskiego?
Najważniejszą informacją jest to, że uda nam się zwiększyć pracę eksploatacyjną przy jednoczesnym zachowaniu obecnego poziomu dotacji i bez zmian w cenach biletów. Oznacza to np. większą liczbę połączeń na S1 do Gliwic – w szczytach ok. 6-8 i 14-17 pociągi będą kursować średnio co 20 minut, dodajemy też połączenia do Oświęcimia i Lublińca, zwłaszcza w weekendy. W nowym rozkładzie jazdy, choć dopiero w drugiej połowie przyszłego roku, swoją premierę mają mieć dodatkowe połączenia realizowane przy współudziale miast na trasie Rybnik – Wodzisław Śląski. Na podróżnych z naszego regionu czeka też więcej bezpośrednich połączeń w relacji Katowice – Cieszyn. Z nowości z pewnością warto zwrócić uwagę również na połączenia wykraczające poza granice naszego województwa. Po dobrym przyjęciu przez pasażerów naszych połączeń okazjonalnych do Zakopanego postanowiliśmy wprowadzić je do rozkładu jazdy jako regularne połączenia w okresach wzmożonego ruchu turystycznego, tj. od najbliższych świąt Bożego Narodzenia, poprzez weekend sylwestrowy, ferie szkolne, Wielkanoc i majówkę, aż do jesieni przyszłego roku.

Czy jest szansa na uruchomienie w przyszłości pociągów pasażerskich na liniach, gdzie dzisiaj jeżdżą tylko pociągi towarowe? Stosunkowo niedawno mieliśmy połączenia z Gliwic do Rybnika, Bytomia do Gliwic, Ząbkowic do Szczakowej czy Bielska do Cieszyna. Rozkład jazdy bardzo często był tam żenujący, zresztą prędkość pozostawiała tam wiele do życzenia. Dziś wiele z tych linii, może poza tą ostatnią, ma za sobą remont, a to stwarza nowe możliwości?
Myślę, że w wielu przypadkach taka szansa w przyszłości może istnieć, toteż jej wykorzystanie znacząco przyczyniłoby się do wzmocnienia pozycji transportu kolejowego w naszym regionie. Oczywiście pierwszym krokiem musiałaby być w wielu przypadkach odbudowa infrastruktury przystanków osobowych lub ich budowa w nowych miejscach, w sposób zharmonizowany, tak z planami rozwoju miast, jak i jednostek samorządowych wyższego poziomu. Jeśli chodzi o połączenia z Gliwic do Rybnika, to można byłoby pomyśleć w dalj perspektywie o budowie fragmentu linii od Szczygłowic do Gliwic w nowym śladzie, bliżej miejsc zurbanizowanych. Dobrym kierunkiem rozwoju przewozów kolejowych na obszarze aglomeracji byłoby też np. wprowadzenie przewozów na odcinku Gliwice – Pyskowice czy wzmocnienie połączeń w relacjach Katowice – Sławków oraz Katowice – Tarnowskie Góry, co technicznie byłoby możliwe do zrealizowania w nieco krótszej perspektywie czasowej.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Szymczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.