Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Pilot boeingów: Nas też denerwują kontrole na lotniskach

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Maria Mazurek

Pilot boeingów: Nas też denerwują kontrole na lotniskach

Maria Mazurek

Co w zasadzie robią piloci w kokpicie, kiedy działa autopilot? Dlaczego oficer i kapitan nie mogą jeść tego samego i co, jeśli ktoś na pokładzie ma zawał? Pytamy Michała Wieczorka, pilota pasażerskich boeingów.

Boeing chce wprowadzić na rynek samolot „bezpilotowy”. Co na to piloci?

Ja bym nie wsiadł do samolotu bez pilota. Mówi się, że za większość wypadków lotniczych odpowiada błąd ludzki. Ale już rzadziej mówi się, ile razy to człowiek zapobiegł katastrofie. Pracuje pani na komputerze, prawda? Ile razy się pani zawiesił, pomylił? Ja nie ufam na tyle komputerom. Owszem, pomagają, wyręczają, są bardzo dużym udogodnieniem. Ale nie zastąpią człowieka.

Teraz samoloty i tak latają głównie na autopilocie, prawda?

Możemy włączyć automatycznego pilota krótko po starcie. Start to jedyny moment, kiedy samolotem musimy pilotować ręcznie. Autopilot wiele potrafi, ale nie wystartować. Czasem jednak włączamy autopilot później, żeby trochę więcej polatać.

Pilot rosyjskiego Aerofłotu dał „posterować” samolot pasażerski swoim dzieciom. Syn przez przypadek wyłączył autopilot, nikt nie przeżył katastrofy.

Tak, w 2010 roku ten Airbus rozbił się na Syberii. Słyszałem… Powiem tak: nie chce mi się do końca wierzyć, że dziecko było w stanie spowodować katastrofę lotniczą i że piloci zauważyli nieprawidłowości na tyle późno, że nie zdążyli zareagować…

Co zatem robią piloci w kokpicie, kiedy autopilot jest wyłączony? Nudzą się trochę?

Czytaj więcej:

 • czy warto bać się przerwanego lądowania, czyli drugi krąg nie taki straszny, 
 • omdlenie, bójka czy... poród na pokładzie - z życia załogi samolotu. 
Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Maria Mazurek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.