Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Planetarium Śląskie: Budynek jak pierścień Saturna DOBRZE ZAPROJEKTOWANE Program Anny Dudzińskiej

Czytaj dalej
Anna Dudzińska

Planetarium Śląskie: Budynek jak pierścień Saturna DOBRZE ZAPROJEKTOWANE Program Anny Dudzińskiej

Anna Dudzińska

Architektura XXI wieku pojawiła się na Śląsku już w połowie wieku XX. Wszyscy myślimy teraz pewnie o Spodku, ale dziś bohaterem naszej opowieści jest Planetarium Śląskie. Zobaczcie najnowszy program Anny Dudzińskiej z cyklu Dobrze zaprojektowane.

Arcyciekawa architektura i teza o kosmicznym pomyśle na Śląsk. Coś, co mijamy codziennie, co wydaje się takie oczywiste, z innej perspektywy zaczyna wyglądać inaczej…

Ciekawe, jak swoją pracę postrzegali architekci w latach 60. czy 70. Na ile ich fascynacja kosmosem wynikała z ogólnych zainteresowań światem pozaziemskim, a na ile był to wynik poszukiwań nowego miejsca, w którym można by stawiać zupełnie nowe domy… Faktem jest, że architektura XXI wieku wylądowała już w wieku XX także na Śląsku. Ten właśnie temat podejmują Marcin Zasada i Marcin Nowak w filmie „Archikosmos”, który będzie można obejrzeć już niedługo w katowickim kinie „Kosmos”.

Marcin Nowak:

Chcieliśmy skomponować coś na kształt konstelacji architektonicznej w oparciu o Spodek, ale również osiedle Gwiazdy, osiedle Kukurydze czy Ośrodek Postępu Technicznego w Chorzowie, a także o Planetarium Śląskie.

Kosmiczne ślady na architektonicznej mapie Katowic wydają się być oczywiste. Zatrzymajmy się na dłużej przy ponadsześćdziesięcioletnim już dzisiaj budynku… Oto Planetarium Śląskie.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Dudzińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.