Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

W muzycznym duecie z robotem Staszkiem. Krakowski student nauczył maszynę gry na pianinie

Czytaj dalej
Fot. Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Iwona Krzywda

W muzycznym duecie z robotem Staszkiem. Krakowski student nauczył maszynę gry na pianinie

Iwona Krzywda

Matematyka i muzyka mają wiele wspólnego - mówi Wojtek Świtała, który na obronie pracy inżynierskiej zagra przy akompaniamencie robota.

Dzięki brawurowemu wykonaniu kolędy „Lulajże Jezuniu” pianista Staszek zdobył grono wiernych fanów w całej Polsce. Krótki, amatorski filmik prezentujący jego umiejętności tylko przez pierwszy tydzień od momentu publikacji obejrzało ponad 30 tys. osób. Na nagraniu wyraźnie widać, że Staszek to artysta nietypowy. Nie improwizuje, nie zdarza mu się fałszować czy gubić rytmu. Z precyzją godną robota uderza w klawisze i perkusyjny talerz, świetnie sprawdzając się w roli akompaniatora dla swojego nauczyciela i twórcy.

- To specyficzne uczucie grać w jego towarzystwie - przyznaje Wojciech Świtała, student automatyki i robotyki na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. To właśnie on w ramach swojej pracy dyplomowej nauczył gry na pianinie Staszka, czyli...robota przemysłowego, na co dzień wykorzystywanego np. w fabrykach do pakowania czy przenoszenia gotowych produktów. - Robot za każdym razem wykonuje utwór w ten sam sposób, więc to ja muszę być czujny, podążać za nim, dostosować się. Nie mam takiego pola manewru jak wtedy, gdy obok jest żywy pianista - tłumaczy.

W duecie Staszek-Wojtek, młody inżynier odpowiada za partie wykonywane na skrzypcach. Na swojej roli zna się doskonale, bo muzyka towarzyszy mu od najmłodszych lat. Gra także na pianinie, naukę w szkole muzycznej zakończył jednak na etapie liceum. - Nigdy nie marzyłem o karierze muzyka, chociaż moja siostra poszła tą drogą i studiuje na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jednym z nauczycieli jest tam znany polski pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego, który nazywa się tak się samo jak ja - Wojciech Świtała. W szkole muzycznej często byłem pytany, czy jestem z nim spokrewniony. Może teraz dzięki Staszkowi role się odwrócą - śmieje się Wojtek.

Czytaj więcej, a dowiesz się dlaczego Wojtek wybrał studia na Akademii Górniczo-Hutniczej. Dowiesz się też więcej o jego niezwykłej pracy inżynierskiej.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Krzywda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.