Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Magda Stachula, polska mistrzyni domestic noir. Pisze bestsellery

Czytaj dalej
Fot. Albert Zawada
Maria Olecha-Lisiecka

Magda Stachula, polska mistrzyni domestic noir. Pisze bestsellery

Maria Olecha-Lisiecka

O ogromnej popularności thrillerów psychologicznych, podglądaniu ludzi i o tym, jak sen może stać się fabułą bestseller-owej powieści, mówi Magda Stachula, pisarka z Krakowa. Debiutowała w 2016 roku, a prawa do jej książek kupili już wydawcy z Czech i Włoch.

Napisała pani trzy thrillery psychologiczne: „Idealną”, „Trzecią” i najnowszy - „W pułapce”. Wszystkie są z nurtu domestic noir. To thrillery bez detektywów, pisane najczęściej przez kobiety i z kobiecymi bohaterkami. Pisząc swoje książki, myśli pani właśnie o kobietach?
Moimi bohaterkami są kobiety, choć oczywiście pojawia się zawsze postać mężczyzny. Jestem kobietą i łatwiej jest mi się wczuć w postać kobiety. Nie ukrywam też, że czyta mnie głównie płeć piękna. Zatem tak - piszę z myślą o nich. Chociaż panowie też czytają moje książki i czasem nawet dzielą się swoimi przemyśleniami w prywatnych wiadomościach, co jest bardzo miłe.

Bohaterką „W pułapce” jest Klara, którą poznajemy w chwili, kiedy budzi się na klatce schodowej. Jest przerażona, kiedy uświadamia sobie, że niczego nie pamięta, że ostatnie zdarzenia, jakie potrafi przywołać z pamięci, to te sprzed kilku dni. Skąd pomysł na taką fabułę?
Przyśniła mi się ta scena w lipcu zeszłego roku, tuż po premierze mojej drugiej książki. Zobaczyłam dziewczynę, która budzi się na klatce i niczego nie pamięta. Od razu wiedziałam, że to będzie moja najnowsza bohaterka. Wokół tej sceny zaczęłam budować fabułę, snuć domysły, skąd tam się wzięła i co się z nią wcześniej działo. Zaczęłam zastanawiać się, jakie emocje towarzyszą kobiecie, która nie pamięta dwóch ostatnich dni ze swojego życia i co będzie czuł czytelnik na myśl, że sam znalazłby się w takiej sytuacji. Później stworzyłam drugą bohaterkę, Lisę, która doświadczyła czegoś podobnego rok wcześniej w Berlinie. Tak powstała fabuła, którą dobudowałam do snu.

Historie Klary i Lisy się przenikają. To, co jest najbardziej przerażające w pani książce, to fakt, że każdej kobiecie może się przydarzyć ich historia…
Chciałam opisać historię, która może spotkać każdą z nas. Klara nie jest dziewczyną, która często imprezuje - przeciwnie. Dlatego jej zdziwienie, że kilka dni umknęło jej z życiorysu, paraliżuje ją. Brak jej odwagi, aby komuś o tym opowiedzieć. W końcu zwierza się przyjaciółce, ale najbliższym - nie. Z kolei Lisa wszędzie szuka pomocy: u rodziny, chodzi do psychoterapeuty.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Maria Olecha-Lisiecka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.