Arkadiusz Biernat

Maja i Gucio przeniosą się do Żor? Będzie tu miejska pasieka

W Żorach powstanie miejska pasieka Fot. arc W Żorach powstanie miejska pasieka
Arkadiusz Biernat

Żory stawiają na naturę. Pod koniec sierpnia zostanie tu otwarta miejska pasieka Bee Bee. Cztery domki dla pszczół wypełnią pełen zieleni teren dawnego przedszkola przy ul. Powstańców. To początek, bo potem powstanie tu ogród społeczny i naturalny plac zabaw dla dzieci.

Cztery ule zostały już zasiedlone. Nasz zaprzyjaźniony pszczelarz Aleksander Sładczyk z żorskiego Koła Pszczelarzy trzyma je u znajomego w ogrodzie. Ma je przywieźć na teren za przedszkolem około 20 sierpnia. Wokół uli będzie też montowane ogrodzenie – mówi nam Joanna Polok-Babilas z Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Żorach, który razem z Towarzystwem Kulturalnym Kontrapunkt jest inicjatorem budowy miejskiej pasieki w Żorach. Inicjatywę finansowo wsparł Urząd Miasta w Żorach.

Skąd pomysł na miejską pasiekę w Żorach? Jak słyszymy w żorskim MOK-u „problemy środowiska naturalnego powinny dotykać wszystkich, a duże podmioty, mające więcej możliwości oraz narzędzi promocji i wpływu na otoczenie, powinny je wykorzystać dla dobra ludzi i natury”. Stąd żorscy społecznicy wyszli z inicjatywą utworzenia w Żorach domków dla pszczół.

- Przykładem połączenia działalności kulturalnej i proekologicznej jest np. Służewski Dom Kultury, który prowadzi Wspólny Ogród: miejsce gdzie uprawia się warzywa, owoce i zioła wspólnie z lokalną społecznością. To ciekawe, aczkolwiek zaskakujące pole działania placówki kulturalnej sprawdza się doskonale, bo nie tylko urozmaica samo otoczenie obiektu, ale wpływa dobroczynnie na naturę i przyczynia się do edukacji ekologicznej. Odwiedziłam to miejsce podczas wizyty studyjnej programu „Zaproś nas do siebie” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury – mówi Elżbieta Koczar z MOK Żory, pomysłodawczyni mokowskich uli.

Nie bez znaczenia, że w sąsiedztwie budynków żorskiego MOK-u powstanie miejska pasieka jest również fakt, że to właśnie tu spotykają się pszczelarze z żorskiego Koła Pszczelarzy. Co ciekawe, jedną z członkiń Koła jest m.in. Ewa Kolarczyk, pracownica żorskiego MOK-u, która godzinami może opowiadać o miłości do pszczół. To właśnie z jej udziałem odbyły się już pilotażowe warsztaty pszczelarskie w jednym z żorskich przedszkoli. Kolejne są planowane na przyszły rok, po przezimowaniu pszczół, najprawdopodobniej w miesiącach od kwietnia do czerwca. Na pierwszy miód też trzeba będzie poczekać do następnego roku.

Jak udało nam się dowiedzieć, na zielonym terenie po dawnym przedszkolu przy ul. Powstańców, w planach jest także utworzenie ogrodu społecznego, czy naturalnego placu zabaw dla dzieci.

Opiekunem miejskiej pasieki będzie pszczelarz Aleksander Sładczyk z żorskiego Koła Pszczelarzy, które działa już 96 lat i jego prezesem jest Andrzej Gajda.

– Pomysł powołania miejskiej pasieki i działania edukacyjne wśród dzieci to wspaniały pomysł – przyznaje Aleksander Sładczyk.

Inicjatorzy powstania miejskiej pasieki w Żorach chcieli również zwrócić uwagę na problem spadającej liczby pszczół na świecie.

- Problem spadającej liczby pszczół na świecie staje się coraz głośniejszy. Przyczyn jest wiele: chemizacja rolnictwa, szkodliwe pestycydy, roztocza, wirusy, nadmierna ingerencja człowieka w materiał nasienny, niedożywienie pszczół. Masowe ginięcie pszczół to problem, który może dotknąć każdego z nas. Dla 48 proc. roślin owadopylnych na świecie pszczoły są najważniejszymi zapylaczami. Zwiększają plony owoców i nasion średnio od 30 do 50 proc. Warto wiedzieć, że aż 84 proc. roślin przetwarzanych na żywność dla człowieka w samej Europie uzależniona jest od życia tych istot – słyszymy w żorskim MOK-u.

Gdzie są miejskie pasieki?

Najbardziej chyba znana jest chorzowska. W tym mieście w centrum przy ul. Sienkiewicza 3 na dachu Chorzowskiego Centrum Kultury powstał dom dla około 100 tysięcy pszczół. Znalazły schronienie w ChCK-owej pasiece. Nowi lokatorzy są główną atrakcją zajęć w ramach projektu ChCK-owa Pasieka Artystyczno-Edukacyjna.

Pszczoły zamieszkały już m.in. na dachach galerii handlowych we Wrocławiu i Bydgoszczy, firm np. Ferrari w Katowicach, instytucji takich jak PKP Cargo, Urząd Marszałkowski w Toruniu czy Muzeum Śląskie. Jest też Pasieka Artystyczna w Lublinie oraz biurowców - Eurocentrum Office Complex w Warszawie.

- Zarządcy wszystkich tych miejsc swoje decyzje założenia uli tłumaczą chęcią podkreślenia swego przywiązania do ekologii i natury. Rozumieją oni, jak ważne jest to działanie dla dobra naszej planety – mówią pracownicy żorskiego MOK-u. Żorska pasieka zostanie otwarta 31 sierpnia. Wgodz. 14 - 18 nie zabraknie atrakcji.

Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.