Mają nowe sposoby, by wyciągnąć kasę [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Marek Zakrzewski
Małgorzata Stempinska

Mają nowe sposoby, by wyciągnąć kasę [infografika]

Małgorzata Stempinska

Maile z informacją o zmianie opłat w banku, wnioski o 500 zł na dziecko czy dodatek do emerytury. Uwaga! Wszystkie są fałszywe.

Oszuści na bieżąco śledzą zmieniające się przepisy w naszym kraju. Działają bardzo szybko. Niemal natychmiast znajdują sposoby, jak nas naciągnąć.

Zainstalują wirusa i wyczyszczą konto

W związku z zapowiedzią podatku bankowego, wiele placówek podniosło opłaty za swoje usługi. Tak zrobił też m.in. PKO Bank Polski. Naciągacze od razu znaleźli nową metodę na wyłudzenie pieniędzy od osób posiadających konta internetowe w tym banku. Wysyłają do nich maile z informacją, że placówka wprowadza zmiany w „Taryfie prowizji i opłat bankowych”. Piszą, że klient musi zatwierdzić zmiany przy użyciu jednorazowego kodu.

Wiadomości zawierają złośliwe oprogramowanie. Użytkownik je sobie zainstaluje, gdy tylko zaloguje się do serwisu internetowego PKO BP. To wystarczy, by przestępcy wyczyścili mu konto.

Michał Tkaczuk, ekspert z Departamentu Komunikacji Korporacyjnej PKO BP, wyjaśnia, że bank nie jest autorem tych maili. Są one rozsyłane losowo przez osoby podszywające się pod PKO BP. - Tego rodzaju fałszywe strony są zawsze na wniosek banku blokowane. Reagujemy natychmiast na każdy sygnał o wysyłce fałszywych maili i każdy przypadek jest przez nas zgłaszany do organów ścigania oraz do międzynarodowych zespołów CERT. Zajmują się one zwalczaniem przypadków naruszeń bezpieczeństwa komputerowego, jak również przeciwdziałaniem tego typu oszustwom w przyszłości. Tak samo było w tym wypadku - zapewnia Michał Tkaczuk.

Jak dodaje, bank nigdy nie prosi o podawanie jakichkolwiek danych drogą e-mailową lub SMS-ową. Dla swojego bezpieczeństwa nie powinniśmy ich też udostępniać osobom trzecim - nawet bliskim.

Mają nowe sposoby, by wyciągnąć kasę [infografika]
infografika mow

Jeszcze nie przyjmują wniosków o 500 zł

Pole do oszustwa daje też program „500 plus”. W sieci pojawiły się fałszywe, płatne wnioski o tę pomoc. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informują, że wniosek o tzw. świadczenie wychowawcze jest darmowy. Tak więc za jego pobranie i złożenie nie ma opłat.

Wniosek będzie można składać dopiero od momentu startu programu, czyli od 1 kwietnia 2016 roku.

Można go będzie złożyć w wersji papierowej w gminie, wysłać pocztą albo za pomocą internetu. Pieniądze będą wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, czyli przede wszystkim przelewem na konto lub w gotówce.

Nie trzeba składać wniosku o dodatek

Oszuści probują też wykorzystać fakt, że ZUS rozpoczął wypłatę jednorazowych dodatków do emerytur.

Czytelnicy sygnalizowali nam, że odwiedzają ich osoby, które podszywają się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Proszą o okazanie ostatniego odcinka swojej emerytury, by na tej podstawie powiedzieć, jaki dodatek się należy. Dają też do wypełnienia wniosek o wypłatę pieniędzy. Zapewniają, że formularz przekażą do ZUS.

To próba wyłudzenia danych osobowych, by na tej podstawie zaciągnąć kredyt w banku. By otrzymać jednorazowy dodatek do emerytury, nie trzeba składać wniosku w tej sprawie.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.